U Katoličkoj crkvi danas je spomendan svetih Joakima i Ane. Oni su bili supružnici i roditelji svete Marije, Isusove majke.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ana je jedno od mnogih biblijskih vlastitih imena vrlo raširenih u svijetu. U izvornom hebrejskom i u grčkom jeziku glasi Hannah i znači ljupkost, milost. Inačica ovog imena je mnogo: Ane, Anica, Ančica, Anka, Anika, Ankica, Anita, Anuša, Anja, Nuša, Hana.

Biblijsko ime Joakim kod nas nije često i u prijevodu s hebrejskoga značilo bi Bog je postavio, Bog je utvrdio, Bog podiže. Od ovog imena izvedena su imena Aćim i Jaćim.

Supružnici Ana i Joakim u ranokršćanskoj predaji

Sv. Joakim i Ana ne spominju se u Svetom pismu, ali ih zato susrećemo u apokrifnom spisu iz 2. st. pod naslovom Protoevanđelje sv. Jakova.

Prema tom apokrifnom spisu, Joakim i Ana nisu mogli imati djece pa su molili Boga da im udijeli taj dar. Joakim je kao bogat čovjek svoje prihode dijelio na dva dijela. Jedan dio je davao narodu, a drugi dio je prikazivao Gospodinu kao žrtvu. Joakim se tijekom 40 dana povukao u pustinju da posti i moli ne bi li mu se Gospodin smilovao i dao potomka. Isto je kod kuće činila i njegova žena Ana.

Ana je u poodmakloj dobi rodila djevojčicu – Mariju. Svetoj se Ani u zagovor utječu žene željne poroda, trudnice i porodilje i majke općenito. U Njemačkoj su sv. Anu štovali rudari, rezbari drva i ebanovine i zlatari. Anu se zaziva i moli za dobru smrt. Na papinskome dvoru sv. Anu su osobito štovali konjušari pa su na njezin blagdan priređivali svečanu procesiju. Svjedok je toga kulta crkva sv. Ane u Vatikanu podignuta 1505. godine.

OGLAS