Prvi otkupni tjedan mandarina je pri samom kraju. Beru se rane sorte koje bi trebale biti najizdašnije kada je u pitanju otkupna cijena. Koja je početna cijena i koje su planirane količine otkupa mandarina, te ima li dovoljno radne snage provjerili smo kod osam vodećih otkupljivača u dolini Neretve.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

U petak, 14. rujna prva je sezonu otkupa otvorila Jasenska d.o.o., dan kasnije Fragaria d.o.o., a od ponedjeljka najveći otkupljivač Marinada d.o.o., NTL, Filip d.o.o. Od utorka, 18. rujna je otkup počeo u Setovia Voću d.o.o., a zadnji su s otkupom krenuli u Vagrosu d.o.o. i Frigo Bonsaiju d.o.o.

Prve mandarine se otkupljuju po 3, 2 i 1,5 kunu

Prve otkupne cijene su gotovo izjednačene kod svih navedenih otkupljivača. Za mandarinu kalibra 1, 2 i 3 će te u NTL-u, Fragariji, Filipu, Setoviji, Jasenskoj, Frigu dobiti 3 kn po kilogramu, a u Vagrosu 3,20 kn.

U Marinadi kažu da su njihove prve otkupne cijene na razini prošlogodišnjih, što znači ne niže od 3 kn za navedene veličine.

Vagros nudi i nešto višu cijenu po kilogramu i za mandarinu kalibra 4 koja iznosi 2,20 kn, u Jasenskoj je 2,1 kn, a kod ostalih otkupljivača 2 kune. Ona najsitnija, kalibra 5 otkupljuje se po cijeni 1,5 kuna po kilogramu, odnosno u Friga za 1 kn. U Vagrosu su kalibar 4 i 5 u istom cjenovnom razredu.

Koliko dugo će otkupljivači otkupljivati po ovim cijenama, nije nam poznato. Ono što znamo iz prethodnih godina je da će doći do pada cijena otkupa mandarina kako sezona bude išla svom kraju.

Dosadašnje procjene uroda nisu pouzdane

Prve procjene ovogodišnjeg uroda mandarina su bilo oko 60 000 tona. Međutim, pojavljuju se sumnje u tu procjenu i već se govori o 50 000 tisuća, pa čak i manje. Uglavnom, teško je u ovom trenutku dati nedvojbenu procjenu. Ipak se svi slažu da je ovogodišnji urod solidan i otkupljivači su već odredili okvirne otkupne količine.

Najviše se planira otkupiti u otkupnom centru Marinada 15 000 tona, zatim u NTL-u minimalno između 6 i 8 tisuća tona. Do 6-7 tisuća tona namjeravaju otkupiti u Jasenskoj. Fragaria, Filip i Vagros namjeravaju otkupiti do 4 tisuće, a Frigo i Setovia do 3 tisuće tona mandarina.

Njihove ukupne planirane količine otkupa dosežu oko 50 000 tona što bi moglo biti dovoljno da sav ovogodišnji urod bude otkupljen. S tim da treba računati na to da će dio uroda biti plasiran na tržište i drugim kanalima, na tržnicama i u direktnoj prodaji.

Otkupljivači su uglavnom uspjeli doći do radne snage

Ovoga ljeta puno se govorilo o nedostatku radne snage na neretvanskim poljima i u otkupnim centrima. Što se tiče ovih zadnjih, oni su se nekako uspjeli snaći.

Uz dosta napora uspjeli su zadržati dio svojih dosadašnjih radnika, a do novih su došli putem oglasa. U Jasenskoj su morali biti snalažljivi pa su do novih radnika došli putem društvenih mreža (Facebooka). U Setoviji su uspjeli pokriti prvu smjenu ali im nedostaje radnika za drugu i trenutno potražuju 60-tak skladišnih radnika.

Za sada nije bilo potrebno posezati za radnim dozvolama jer su svi zaposleni hrvatski državljani.

Imamo dovoljno radnika, što je rezultat višemjesečnih napora i priprema za sezonu.
Ključni problem i najveći izazov, ne samo u poljoprivrednom sektoru, je nedostatak radne snage. Stoga je za kreatore politika prioritet broj jedan sustavan pristup demografskoj i imigracijskoj politici. To je preduvjet, ne samo gospodarskog razvoja društva, već i njegova opstanka, kažu Slavko Mađarić, predsjednik Uprave Marinade d.o.o.

Ministrstvo poljoprivrede dalo uputu otkupljivačima voća

Zbog mnogobrojnih upita proizvođača voća Ministarstvo poljoprivrede daje uputu otkupljivačima o obvezama kojih su se dužni pridržavati prilikom otkupa. Otkupljivač je u skladu sa Zakonom o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom („Narodne novine“ broj 117/17., u daljem tekstu: Zakon) obvezan s proizvođačem sklopiti ugovor u pisanom obliku, koji mora sadržavati sve odredbe bitne za njihov poslovni odnos, a osobito odredbe o:

  • cijeni proizvoda i/ili načinu određivanja, odnosno izračuna cijene (cijena po kojoj se prodaje/kupuje voće i povrće na tržištu Republike Hrvatske predmet je dogovora koji je zaključen ugovorom između proizvođača i otkupljivača
  • kvaliteti i vrsti poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda koji se isporučuje otkupljivaču i/ili prerađivaču
  • uvjetima i rokovima plaćanja isporučenog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda, a rok plaćanja ne može biti dulji od 60 dana od dana primitka poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda koji je predmet isporuke, odnosno ne može biti dulji od 30 dana od dana primitka svježeg proizvoda koji je predmet isporuke
  • uvjetima i rokovima isporuke poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda koji su predmet ugovora
  • mjestu isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda i
  • trajanju ugovora.

Iznimno, pisani ugovor nije potreban ako primarni proizvođač prihvati narudžbu otkupljivača na temelju javno objavljenih uvjeta otkupljivača koji su obvezujući i prilažu se otkupnom bloku i sadržavaju sve odredbe koje sadrži i pisani ugovor.

Cjeloviti tekst Upute možete pročitati na mrežnoj stranici Ministarstva poljoprivrede.

Foto: Marinada d.o.o.

OGLAS