Hrvatska muška kadetska reprezentacija koju vodi metkovac Luka Panza, a za koju nastupaju naši Dario Raguž-Raga, Filip Vistorop i kapetan Ivan Koncul, stigla je do druge pobjede na Svjetskom prvenstvu. U utakmici 4. kola skupine C uvjerljivo su slavili nad Brazilom s 40:24 (18:15). Sam start u susret bio je nervozan i obilježen tehničkim greškama, no jednom kada su se hrvatski rukometaši razigrali protivnici više nisu imali šanse. Ova pobjeda hrvatskim je kadetima osigurala osminu finala.

Utakmicu je pogotkom za 1:0 otvorio Ivan Martinović, a onda je to minimalno vodstvo Hrvatska brzo izgubila. Brazilci su s dva uzastopna gola poveli s 2:1, a u osmoj minuti došli i do +2 (5:3). Previše je u tim trenucima bilo grešaka u napadu i lopti bačenih “u bunar”. Međutim, razine igre u obrani se počela podizati, a i napad je počeo bolje funkcionirati što je u 16. minuti donijelo vodstvo Hrvatske. Za 10:8 zabio je Marko Račić.

U idućih pet minuta hrvatski kadeti pokušavali su sačuvati svoje vodstvo, no nekoliko grešaka ponovo je donijelo Brazilu izjednačenje. No, nakon 11:11 i 12:12, mladi rukometaši Hrvatske ubacuju u brzinu više i kreću graditi svoje vodstvo za miran odlazak na poluvrijeme. Priključio im se sa svojim obranama vratar Vladimir Gošić koji je Brazilcima skidao zicere. Leon Strbad pogađa u 23. za 14:12, a nakon jednog brazilskog pogotka uslijedila su četiri hrvatska. Seriju je završio Filip Vistorop koji je zabio za 18:13 nakon prvih 30 minuta igre.

Brazil je ponovo bolje otvorio i uspio smanjiti zaostatak s pet na tri pogotka, ali više od toga im izabranici Luke Panze nisu dopustili. U 45. minuti Filip Turčić završava seriju od četiri uzastopna pogotka Hrvatske i podiže prednost na visokih +8 (19:27). Izbornik Brazila tada je zatražio minutu odmora, ali to nije pomoglo njegovim igračima jer u 48. minuti Daniel Vusić zabija za 30:20 što je Hrvatskoj donijelo mirnu završnicu. Do kraja su hrvatski kadeti još povećali svoju prednost i utakmicu završili s uvjerljivih 40:24.

Najraspucaniji igrač Hrvatske ponovo je bio Ivan Martinović koji je postigao 11 pogodaka. Slijede ga Filip Turčić sa sedam i Daniel Vusić sa šest, dok je Vladimir Gošić upisao 11 obrana. Brazilce su predvodili Gustavo de Andrade Silva i Guilherme M. Laranjeiro svaki s po pet pogodaka.

Posljednji susret skupine C Hrvatska će igrati sutra od 18 sati po hrvatskom vremenu protiv Argentine.

Ovo je bila utakmica u kojoj smo imali veću kontrolu tijekom cijelog susreta. Nisam zadovoljan otvaranjem jer nismo igrali kako smo se dogovorili, prvenstvo defenzivno. No, uspjeli smo dići igru na veći nivo te posložiti obranu što nam je donijelo puno mogućnosti za lake golove. Ušli smo u osminu finala i još nas sutra u skupini čeka samo Argentina. Pokušat ćemo uzeti nova dva boda i ostvariti što bolju poziciju u skupini te se što bolje pripremiti za ‘knock-out’ fazu, bile su riječi izbornika Luke Panze nakon susreta.

Kapetan reprezentacije Ivan Koncul složio se da utakmicu nisu otvorili kako treba, ali da su dobrom igrom u nastavku popravili sve: Konačno smo se posložili kao ekipa. Malo smo lošije otvorili susret, ali sredinom prvog poluvremena smo dodali gas, pogotovo u obrani. Na kraju se to odrazilo na rezultat. Uspjeli smo se plasirati u osminu finala te se nadam da ćemo se dizati iz utakmice u utakmicu.