Hrvatska muška kadetska reprezentacija koju vodi metkovac Luka Panza, a za koju nastupaju naši Dario Raguž-Raga, Filip Vistorop i kapetan Ivan Koncul u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Gruziji susreli su se sa Švedskom koja je u osmini finala izbacila Island (31:26). Teška utakmica s dobrim obranama bila je puna preokreta pa tako neizvjesnostui nije nedostajalo do samog kraja. Iako je Hrvatska imala +3 dvije minute pred kraj, Švedska je izjednačila i odvela susret u produžetke. U produžecima više koncentracije bilo je na hrvatskoj strani i na kraju je upisala slavlje 27:25.

Borba za polufinale Svjetskog prvenstva krenula je dosta izjednačeno i borbeno, a do prvog odvajanja stiže Švedska u osmoj minuti kada serijom 2-0 protivnici postavljaju 4:2. Obrana nije bila na željenoj razini, ali dobre akcije u napadu prevođene Leonom Strbadom i Ivanom Martinovićem Hrvatska poravnava na 4:4. Švedska je konstantno bila u minimalnoj prednosti prvenstveno zahvaljujući vrataru Eriku Hvenfeltu koji je zadavao muke hrvatskom napadu.

S 5-1 obranom Hrvatska je pokušala zaustaviti Švedsku i bila uspješna u tome, ali u svim pokušajima za preuzimanje vodstva napad redao tehničke greške pa se u posljednjih deset minuta prvog dijela susreta ušlo pri 8:8. Novi niz grešaka i nervoza u napadu kažnjena je s dva uzastopna pogotka Šveđana koji su u 25. minuti pobjegli na 11:9. Realizacija i dalje nije bila na razini pa je Švedska do isteka 30 minute stvorila prednost od +3 (12:9).

Odlično otvaranje drugog poluvremena imala je Hrvatska koja je s dva gola Halila Jaganjca i jednim Martinovića poravnala na 12:12 u 34. minuti što je bio znak za švedskog izbornika da pozove minutu odmora. Nadovezao se na to i Strbad nakon sjajnog proigravanja Vite Bahtijarević u 35. minuti i time doveo Hrvatsku do prvog vodstva u susretu (13:12). Otišli smo i na +2, a Švedska je bila bez gola u nastavku punih sedam minuta. Post prekida Axel Morand za 13:14 i onda kreće nova runda nervoze u hrvatskim redovima.

Da popuštanje ne bude naplaćeno pobrinuo se razbranjeni Ivan Panjan na vratima koji je do 45. minute upisao deset obrana, a njegove obrane napad nije nagradio za odvajanje na +3. Švedska je ponovno pojačala tempo i u 47. minuti stigla na samo pogodak zaostatka (16:17). Iz 6-0 vratili smo se u 5-1 i zatvorili Švedsku te u napadu zabili dva laka gola za 20:17 u 51. minuti. Šveđani niti u jednom trenutku nisu popustili, nastavili su pritiskati, ali u ključnim trenucima hrvatska obrana se zgusnula, a napad predvođen Bahtijarevićem u 58. minuti zabija za 23:20. Iako se činilo da je sve gotovo Švedska je sve iznenadila, dobrom obranom pomrsila račune Hrvatskoj i u posljednjoj sekundi utakmice zabila za 23:23.

U produžecima u prvih pet minuta igralo se gol za gol, a nakon minute odmora u novih pet minuta Hrvatska je bolje ušla i pogotcima Halila Jaganjca i Bahtijarevića zapečatila pobjedu i prolaz u polufinale Svjetskog prvenstva.

Hrvatska polufinalnu utakmicu igra u subotu, 19. kolovoza s početkom u 15:30 sati, a protivnik će biti poznati nakon susreta Japana i Španjolske.

[KADETI]Čestitke reprezentaciji i stožeru na plasmanu u polufinale Svjetskog prvenstva. #crohandball #iznadsvihhrvatska #Georgia2017