Osmogodišnji rad Opuzenaca Stipana Ujdura i Ivana Popića, kojima se priključio Nizozemac Martin der Meide, uglavnom vežemo uz stvaranje 3D modela antičke Narone. Međutim, ovaj trojac je svojim jednogodišnjim radom na 3D modeliranju Dioklecijanove palače omogućio VR studiju Legame u Zagrebu izradu aplikacije za virtualnu šetnju koja će posjetiteljima biti moguća putem mobilnih uređaja i VR naočala.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Programeri i dizajneri u Legame VR studiju će programirati dvije mobilne aplikacije, jednu mono za mobitele a drugu stereo  za VR naočala. Aplikacija za mobitele će se moći koristiti na mobitelu bez dodatnih naočala pa je veoma praktična za korištenje, a druga aplikacija  se morati koristiti u VR naočalima, ali je bolji 3D doživljaj virtualne stvarnosti, objašnjava nam Stipan Ujdur.

Ovisno o mogućnosti optimiziranja programa bit će moguće vidjeti najmanje 12 ako ne i 14 lokaliteta Palače. Sama aplikacija će biti dostupna preko Google Playa a bit će ponuđena i turističkim agencijama koje se bave organiziranjem posjeta Splitu i Dioklecijanovoj palači.

Ujdur i Popić su 3D modeliranjem rekonstruirali Dioklecijanovu palaču po slici E. Herbranda iz 1912. godine, a rekonstrukcija je rađena na osnovi originalnih nacrta, tlocrta, crteža, slika i snimaka Palače dostupnih na internetu, dok se u Arnhemu Martin van der Meijde bavio dizajnom i programiranjem foto i video renderiranja, odnosno dodavanjem različitih efekata u virtualni prostor Palače – Rimljana, galija, rimskih kola i nosiljki te ostalih.

Ovakva aplikacija za virtualnu šetnju bit će jednom moguća i za antičku Naronu. Završeno je 3D modeliranje 3. terase i počeli su radovi na na 1. vili-domusu na 4. terasi.

 

 

OGLAS