Korona-kriza ugrozila je i poljoprivredu kojoj ni prije a ni poslije pandemije ne cvjetaju ruže.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Pred nama je sezona berbe voća i povrća, u plastenicima dozrijevaju krastavci, paprike, rajčice, a na otvorenom počinje berba lubenica, koja će biti upamćena kao prva u novijoj povijesti u kojoj bi mogli izostati strani kupci.

Prazni hoteli i privatni smještaj nužno uvjetuju i smanjenje potrošnje voća i povrća pa je realno očekivati da poljoprivrednici neće imati kome prodati svoje proizvode. Apsurdno je da se, unatoč izostanku turista, uvoz rajčica, paprika i lubenica ne smanjuje.

Riječ je o uvozu po dampinškim cijenama koji uništava domaću proizvodnju. Takvo voće i povrće uglavnom je niže kvalitete i već imamo nekoliko slučajeva da su trgovci vratili pošiljke krastavaca uvezenih iz Albanije. – kaže za Slobodnu Dalmaciju agronom Robert Doko.

Cijene se ne mijenjaju

Doko smatra da je uvoz veća prijetnja ovdašnjim poljoprivrednicima negoli korona-kriza i izostanak turističke sezone.

Treba mijenjati svijest kupaca, koji bi kupovali naše proizvode. Tako bi se poticala domaća poljoprivredna proizvodnja koja bi bila dostatna za podmirenje naših potreba, a mogli bismo i izvoziti. Kupac mora imati pravo izbora, ali i vidljivo označene proizvode, tako da u svakom trenutku zna gdje je jabuka, rajčica ili jagoda uzgojena. Deklaracije moraju biti čitljive, a ne napisane sitnim slovima. – kaže Doko.

U neretvanskim plastenicima trenutačno dozrijevaju paprike, rajčice i krastavci. Prosječna cijena je kao i u normalnim godinama, no na tržište već stižu lubenice iz Grčke i Albanije.

Sve to jasno ukazuje na to da treba ograničiti uvoz svih vrsta voća i povrća. Najbolji primjer za to je ovogodišnja proizvodnja i prodaja jagoda. Neretvanski i vrgorski jagodari zadovoljno trljaju ruke jer su jagode prodavali po iznenađujuće dobroj cijeni. Prosjek je bio oko 20 kuna, dok je prethodnih godina prosječna cijena bila i desetak kuna niža. Glavni razlog tomu je korona-kriza i nemogućnost uvoza jagoda iz Italije, gdje je nedostajalo radne snage u berbi, pa jagode na plantažama nisu brali ni izvozili.

Iznimno smo zadovoljni, sezona berbe jagoda je dobro završila. Uglavnom smo jagode prodavali otkupljivačima izravno. Epidemija korone nije nam naštetila, jagode su se prodavale puno bolje negoli prošle godine – kaže predsjednik udruge Vrgoračka jagoda Slobodan Dropulić.

Za razliku od uzgajivača rajčica, paprika, krastavaca, lubenica, dinja i mandarina, koji očekuju neizvjesno ljeto i jesen, za proizvođače jagoda ovo je bila godina za pamćenje.

Zadovoljni urodom

– Ovo je jedna solidna godina, gdje se dalo nešto i zaraditi, a zaradu preusmjeriti u nova ulaganja u proizvodnju – reći će mladi neretvanski poljoprivrednik Petar Bjeliš, koji je zasadio tridesetak tisuća sadnica jagoda, i to sorte clary koja se pokazala iznimno dobra u dolini Neretve. Slatka je i posebno ukusna pa je i kupci prepoznaju među drugim sortama jagoda.

Berba jagoda privodi se kraju. Cijena se dobro drži, a razlog je vjerojatno nedostatak robe iz uvoza. Urodom smo također zadovoljni. – kaže Bjeliš.

Poljoprivrednici na terenu su itekako svjesni da se uvoz voća i povrća ne može potpuno zabraniti, ali smatraju da se trebaju iznaći mehanizmi, poput dodatnih kontrola kvalitete, kako bi kupci na policama trgovačkih centara znali što i po kojoj cijeni kupuju, piše Slobodna Dalmacija.

Piše: Stanislav Soldo/SD