Nekoliko sati prije spajanja posljednjeg segmenta 2404 dugog Pelješkog mosta u Komarni, vladala je prava euforija u iščekivanju tog povijesnog trenutka spajanja sjevera i juga Hrvatske. Posljednji, 18 metara dugačak, 165. element povezao je Komarnu s neretvanske i Brijesta s pelješke strane.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Sinoć oko 22:30 na gradilište sa strane Brijesta je stigao premijer Andrej Plenković: Ispod most mogu prolaziti brodovi. Neškodljiv prolaz prema Neumu nije neupitan. Ovo je jedno fantastično arhitektonsko rješenje. Most koji povezuje a ne dijeli Hrvatsku i BIH.

Predsjednik HDZ-a BIH Dragan Čović, koji je također bio na svečanosti u Brijesti, bio je zadovoljan projektom Pelješkog mosta.

Viđeni su i ministri Zdravko Marić, Oleg Butković, Tomo Medved, Nikolina Brnjac, Nataša Tramišak, predsjednik sabora Goran Jandroković, a u jednom trenutku im se pridružio i bivši predsjednik Sabora a sada umirovljenik, Luka Bebić. Bili su tu i (grado)načelnici iz Doline Neretve, s Pelješca i dubrovačkog područja, kao i župan Nikola Dobroslavić sa suradnicima.

Svečani dio protokola se odvijao na samom mostu, pored stupa S9 gdje je postavljen posljednji segment. Na kraju je ovaj povijesni trenutak spajanja hrvatskoga juga završio velikim vatrometom.

Prije toga mi smo prošetali dijelom mosta s strane Brijesta…

I provozali se brodom ispod njega od Komarne do Brijesta…

Posao oko obrade i zavarivanja, kako se očekuje, potrajat će pet dana, no bez obzira na „fine“ radove koji slijede, rasponska konstrukcija mosta je spojena. Prva vozila preko mosta trebala bi proći na proljeće naredne godine, a kompletan projekt mosta s pristupnim cestama završit će se do lipnja 2022. Tako je nakon 30 godina iščekivanja od osamostaljenja Hrvatske konačno spojen hrvatski sjever i jug, a san stanovnika Dubrovačko-neretvanske županije postao je stvarnost.