Udruga Kolajna ljubavi u suradnji s Caritasom Dubrovačke biskupije provodi projekt Ruka podrške kojim žele pomoći osobama koje žive u neimaštini.
Projekt je financiran iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) iz poziva Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrebitijim osobama podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći- faza IV. Vrijeme trajanja je 12 mjeseci, od 25. ožujka ove do 25. ožujka 2023. godine, a ukupna vrijednost je 3.607.031,84 kuna, prenosi Dubrovački vjesnik.
Provođenjem ovog projekta pridonosi se ublažavanju materijalne deprivacije kroz podjelu paketa u hrani i osnovnoj materijalnoj pomoći kroz 12 mjeseci trajanja projekta za 856 najpotrebitijih iz Imotskog, Sinja, Dubrovnika i Metkovića. Za vrijeme trajanja projekta bit će podijeljeno 9416 paketa pomoći u hrani.
Kroz projekt će se provoditi sljedeće aktivnosti: 1. podjela paketa hrane, 2. podjela paketa higijenskih potrepština, 3. radionice o adekvatnoj pripremi obroka, 4. tribine o financijskoj osvještavanju korisnika, tribina o doniranju hrane i tribina o utjecajima ekološkog pristupa osobnoj higijeni i higijeni vlastitog doma, 5. promidžba aktivnosti, pišu u priopćenju za javnost.
– U doba inflacije i krize uzrokovane koronom osjetljive skupine dodatno su ugrožene te upadaju sve dublje u siromaštvo. Projektom im se želi pružiti ruka podrške, pokazati da nisu sami i zaboravljeni. Paketi hrane i osnovne materijalne pomoći u higijenskim i školskim potrepštinama će im olakšati ovo teško razdoblje. Pomoć koja im se pruža nije isključivo materijalne prirode, već uključuje i osnaživačke mjere koja ovako osjetljivoj skupini pokazuju smjer za izlaz iz siromaštva. Zato će korisnici imati priliku sudjelovati na tribinama i naučiti kako financijski racionalizirati potošnju kada su primanja niska.” – poruka je od voditeljice projekta, Ivane Nikolić iz Kolajne ljubavi.
Ciljane skupine projekta su samci i obitelji koje se nalaze u sustavu Centra za socijalnu skrb i korisnici su zajamčene minimalne naknade, samci i obitelji koji nisu u sustavu centra za socijalnu skrb (osobe koje ne mogu ostvariti pravo na zajamčenu minimalnu naknadu zbog blokiranih računa, ovrha i sl., koji će biti odabrani u suradnji sa svećenicima i lokalnim načelnicima) te ne primaju zajamčenu minimalnu naknadu i korisnici osobnih invalidnina putem CZSS-a. Također, putem Caritasa Dubrovačke biskupije projektom će biti obuhvaćeni i beskućnici.