Na sjednici Vlade predstavljene su smjernice i preporuke za uštedu plina, i to prema planu koji je nedavno donijela Europska komisija.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Smjernice Vlade za kućanstva, javne institucije i industriju na dobrovoljnoj su osnovi, a uz ostalo preporučuje se temperatura za grijanje i hlađenje prostorija.

Ministar gospodarstva Davor Filipović izvijestio je da je na sastanku ministara energetike u utorak u Bruxellesu postignut dogovor da sve države članice od 1. kolovoza do kraja ožujka 2023. naprave uštede u potrošnji plina od 15%.

– Poslana je poruka europskog zajedništva i snažna poruka da plin, koji Rusija često koristi kao oružje prema Europi, neće imati efekta – naglasio je Filipović.

Rekao je da je 40% energije troši u zgradama, pa su i smjernice usmjerene na učinkovitu potrošnju u grijanju, hlađenju, rasvjeti, korištenju kućanskih uređaja te prometu.

Smjernice za grijanje, hlađenje, rasvjetu kućanske uređaje…

– Ako se temperatura smanji za 1 stupanj, godišnje se može uštediti 5% energije za grijanje. Treba težiti tome da maksimalna temperatura grijanja bude 21 stupanj. Za hlađenje se sugerira da ne treba biti niža od 25 stupnjeva – rekao je.

Za rasvjetu se sugerira više korištenje led-žarulja i racionalno ponašanje te racionalno korištenje rasvjete u prostorijama. Za kućanske uređaje se preporučuje njihovo korištenje u razdoblju niže tarife, isključiti sve uređaje iz napajanja kada se ne upotrebljavaju. Preporučuje se što više koristiti javni prijevoz, hodati kad je to moguće. Savjetuje se i energetska obnova zgrada i kuća.

Smjernice su pripremili Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te stručnjaci Instituta “Hrvoje Požar”.

Filipović se nada da će i privatni i javni sektor poštovati te smjernice.

– Zajedno s cijelom Europom trebamo ići u smjeru kako ostvariti uštede u nadolazećem razdoblju i kako učiniti sve da sudjelujemo i da pomognemo cijeloj Europi u diversifikaciji opskrbnih pravaca kad govorimo o energentima – naveo je.

Europski plan za smanjenje potrošnje plina predviđa da na dobrovoljnoj osnovi svi potrošači, kućanstva, javna uprava, vlasnici javnih zgrada, proizvođači energije i industrija poduzmu mjere za smanjenje potrošnje kako bi se osigurala opskrba u uvjetima u kojima Rusija neće garantirati dostatnu isporuku plina za europsko tržište.

Kao odgovor na poteškoće i poremećaje na globalnom energetskom tržištu uzrokovane ruskom invazijom na Ukrajinu, Europska komisija je predstavila i REPowerEU plan koji također naglasak stavlja na energetsku učinkovitost, proizvodnju čiste energije i diversifikaciju opskrbe energijom.