Ovih dana se u Borovcima provode arheološka istraživanja na dva lokaliteta: lože kod stare crkve sv. Nikole i nekropole s prapovijesnom gomilom i stećcima na predjelu Zanoga.

Hrvatski restauratorski zavod uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija vrši istraživanje lože koja se nalazi pored crkve sv. Nikole, najstarije crkve koja je još u upotrebi u Neretvanskoj dolini čiji najstariji dijelovi datiraju u 14. stoljeće. Tim pod vodstvom arheologinje Ane Azinović Bebek, pomoćnice ravnatelja za arheološku baštinu u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu, sebi je uzeo za cilj istražiti unutrašnjost lože kako bi se mogli pripremiti radovi potrebi za buduće konzerviranje objekta.

Ovaj objekt je teško datirati. Ono što vidimo jest da je bačvasto svođen, jednostavno zidan, prekriven je kamenim pločama i u sebi ima grobnicu u kojoj su sahranjene tri osobe. Iz izvora i razgovora s mještanima bilo nam je poznato da se tu očekuju ukopi trojice svećenika. Mi smo uistinu pronašli tri ukopa od kojih je jedan imao uz sebe krunicu i medaljicu s prikazom Bezgrešnog začeća BDM i godinom 1854. kada je proglašena dogma o Bezgrešnom začeću. Pa tako i datiramo ovaj najviši ili najmlađi ukop, smještamo ga u drugu polovicu 19. st., a postoje i neki zapisi s točnim imenom i prezimenom svećenika koji je ukopan. Ispod njega su bile još dvije individue od kojih smo uzeli uzorke za radiokarbonsku analizu koju ćemo napraviti po povratku u Zagreb. – kazala nam je arheologinja Azinović.

Prema njezinim riječima, nije poznato koja je točna funkcija i zašto je ova loža građena: mogla je biti ukopna kapela za svećenike koji su bili ovdje na službi, a  znamo da je u 19. i 20. stoljeću služila i kao mrtvačnica odakle su pokojnike sprovodili na groblje dok ono nije preseljeno na malo nižu lokaciju. Ona je tada izgubila funkciju mrtvačnice i postala je priručni objekt, npr. danas za žive jaslice ili prikaz Isusova groba koji ove godine neće biti moguć jer traju istraživanja.

Mještani se trebaju malo strpiti. Kada provedemo sva istraživanja i kada se razgradi prednji dio, koji je obnavljan u betonu i koji je nagrdio i narušilo statiku samog objekta, i kada se potpuno obnovi, loža će ponovno biti na korist mještanima i to u puno ljepšem stanju nego sada. – zaključila je Azinović.

Istraživanje nekropole sa stećcima na predjelu Zanoga

U isto vrijeme tim Ivana Alduka, iz Konzervatorskog odjela u Imotskome koji pokriva područje Imotske, Vrgorske i Neretvanske krajine, provodi pripremne radnje za buduća znanstvena istraživanja nekropole u Borovcima na predjelu Zanoge.

Ovaj lokalitet nam je poznat u literaturi. Posebno ga je prije dvadesetak godina obradio kolega Marinko Tomasović koji je vršio istraživanja gore u crkvi sv. Nikole. Radi je o velikom i višeslojnom lokalitetu: o velikoj prapovijesnoj gomili (iz brončanog doba koje narod naziva ‘ilirske gomile’) na koju i oko koje u srednjem vijeku, negdje u 14. i 15. st. se razvija groblje sa stećcima kakvih u Neretvi ima na desetke i na kakve nailazimo na velikom području: od zapadnih dijelova Srbije i Crne Gore, preko cijele Bosne i Hercegovine do Južne Hrvatske. Ovdje na Zanogi je sačuvano 40-tak stećaka, uglavnom u formi blokova ili sanduka, vrlo malo ih je ukrašenih. Neki od njih su davno pomicani sa svojih mjesta (uglavnom oni koji se nalaze na samoj gomili), pokušavana su u proteklim stoljećima i neka kopanja iz znatiželje i određenih očekivanja. – kazao nam je arheolog Alduk uz napomenu da ove godine planiraju napraviti jednu arheološku sondu (rupu u zemlji) s ciljem utvrđivanja stanja grobova koji nisu oštećeni.

Ako bi rezultati preliminarnih istraživanja bili znanstveno obećavajući, onda bi se u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom nastavilo s istraživanjem ovoga lokaliteta i sljedeće godine.

Po tipu stećaka i mjestu ovaj lokalitet je jedan od više njih koji se nalaze na području Neretvanske krajine: od Slivna (Prović), Dobranja i Vidonja do Borovaca, kod GP Nova Sela (Čarapine) i zaleđa Ploča (Plina, Čeveljuša, Staševica, Pasičina, Oblićevac…). Ono što ih povezuje je koncentriranje oko prahistorijskih gomila: je li razlog tome lakše ukapanje u gomilu ili određena sakralna privlačnost gomila ostaje za proučavanje.

Ono što uvijek zadivljuje je način kako su ovi veliki, poneki i više tona teški kameni blokovi dopremani na grobna mjesta. Prema Alduku, kamenolom je morao biti negdje u blizini nekropole (kako je to i na drugim lokacijama u Južnoj Hrvatskoj) a način njihova dopremanja je ono na što još uvijek istraživači traže odgovore: pretpostavka je su ih uz pomoć životinja (volova) vukli preko drvenih oblica ili sanjki.

– Neretvanska krajina je uistinu bogata s ovakvim lokalitetima ima ih na obje strane Neretve preko trideset, kazao nam je Alduk.

OGLAS