– Najprije je sin došao iz škole bolestan, s povišenom temperaturom i povraćanjem koje ga je dva dana iscrpljivalo. Nakon njega, iste simptome imala je kćer pa nakon nje i muž. Uz puno rehidracije svi su se brzo oporavili, ali koliko vidimo u školi i susjedstvu u điru je neka crijevna viroza.
To je Dubrovačkom vjesniku ispričala jedna mama, a njene sumnje potvrdilo je i još nekoliko slučajeva u gradskim školama i vrtićima. Dr Miljenka Ljubića, voditelja Službe za epidemiologiju pri Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko neretvanske županije pitali su koliko su zabilježili slučajeva oboljenja i koliko se ova viroza proširila?
– Provjerili smo sve odjele i u Dubrovniku, Korčuli, Metkoviću i Pločama i nemamo zabilježenih većih pojava crijevnih infekcija. Bilo je pojedinačnih slučajeva, ali nije bilo grupiranja koja bi mogla govoriti o povećanom broju. Ako su se oboljeli javljali liječniku to je bilo kod njihovih obiteljskih liječnika, a nisu bili prijavljeni našoj Službi – govori dr Ljubić, te objašnjava što treba činit da se zaraza spriječi i kako se liječiti:
– Najveći broj tih bolesti su bolesti prljavih ruku i treba posvetiti posebnu pozornost na higijenske navike. Treba više boraviti na svježem zraku, uzimati dosta tekućine kako bi se nadoknadila i kratko pripaziti na prehranu – objašnjava dr. Ljubić.
Proljeće je uobičajeno vrijeme širenja sličnih viroza, pa ni ova crijevna nije neki izuzetak, no ipak dobro se pripaziti i preventivno bolje prati ruke.