Lovcima će se u narednoj godini dijeliti besplatni bezolovni lovački meci kako bi se povećao interes za korištenje ovog streljiva, a posebno u svjetlu činjenice da je korištenje olovnog streljiva već sada zabranjeno na području vlažnih i močvarnih staništa.
Trovanje olovom iz lovačkog streljiva jedna je od ozbiljnijih prijetnji za opstanak bjeloglavih supova i drugih ptica grabljivica. Uz opasne pesticide, azbest, smog ili živu, olovo je jedna od najopasnijih kemikalija zbog svoje toksičnosti i široke rasprostranjenosti u čovjekovu okolišu. Osim što je prijetnja za ptice, olovo šteti ljudskom zdravlju. Negativno utječe na gotovo svaki organski sustav. Olovo je tihi ubojica. Simptomi trovanja su nezamjetni, a čak i male količine imaju negativan učinak na zdravlje ljudi i prirode.
Podsjetimo, korištenje pa čak i samo nošenje streljiva s olovnom sačmomu močvarnim staništima i 100 metara oko njih protuzakonito je i novčano kažnjivo u svih 27 zemalja Europske Unije (EU) kao ina Islandu, u Norveškoj i Lihtenštajnu.
Novčanom kaznom od 6.636,14 do 13.272,28 eura (od 50.000,00 do100.000,00 kuna) kaznit će se lovoovlaštenik. Novčanom kaznom od 1.327,22 do 1.990,84 eura (od 10.000,00 do 15.000,00 kuna) kaznit će se i odgovorna osoba kod lovoovlaštenika (najčešće je to predsjednik lovačkog društva) i sam počinitelj (lovac koji krši zabranu). Nadzor će na terenu obavljati sanitarna inspekcija Državnog inspektorata Republike Hrvatske.
Piše: Stanislav Soldo / Dubrovački vjesnik
Foto: Matthew Maaskant / Unsplash