Jučer je u organizaciji molitvene inicijative “40 dana za život” – Metković u galeriji GKS-a održana tribina pod nazivom “Metković ZA život“. Tribinu je vodila voditeljica ove molitvene inicijative za Metković i dolinu Neretve gđa. Danita Štrbić koja je uvodnim riječima i otvorila ovu tribinu te predstavila goste tribine, doc. dr. soc. don Marija Volarevića, našeg Neretvanina, profesora na katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu te g. Antu Čaljkušića, nacionalnog kordinatora inicijative.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Don Mario Volarević se  u svom izlaganju koncentrirao na ulogu vjernika katolika u društvu, kojih je u Hrvatskoj prema zadnjem popisu stanovništva čak 86,28 posto. Don Mario je također istaknuo da medijska propaganda te ostaci bivšeg totalitarnog sustava za rezultat imaju kolektivnu svijest da kršćanstvu nije mjesto u javnosti.

U nastavku govori o važnosti angažmana vjernika laika u društvu koristeći biblijske poruke koje jasno tome idu u prilog (Bog traži čovjeka koji se sakriva (Pos, 3,9)) te koliko u stvari Božje zapovijedi određuju odnos prema Bogu, prema sebi i prema drugima.

Također, don Marijo se osvrnuo na crkveni odnos prema pobačaju i osobama koje su ga počinile te svima onima koji su na neki način sudjelovali u samom pobačaju.

G. Ante Čaljkušić u nadahnutom govoru predstavio je ovu molitvenu inicijativu te koliko veliki su plodovi ove inicijative (30 spašenih života samo u prošloj kampanji), ali i koliko je velika žrtva. Dirljivim primjerima onoga sa čime se susretao kroz ovu inicijativu gotovo je do suza ganuo sve prisutne.

Zlo pobačaja svake godine uzme više života nego što je uzeo cijeli Drugi svjetski rat u kojem je poginulo preko 60 milijuna ljudi. Međutim, svakodnevno se mogu vidjeti i pozitivni primjeri onih koji su pobjedili pobačaj i odlučili su zadržati svoje dijete. Takav jedan primjer je i Mihaela iz Splita koja ja na tribini posvjedočila svoju životnu priču. Kao maloljetnica ostala je trudna, te je bilo strah reći obitelji, strah je bilo osude okoline, ali unatoč svemu odlučila je zadržati dijete koje je imalo Down sindrom. Ono što je to dijete donijelo u njen život može nazvati jednom riječju radost. Nakon njega je rodila je još petero žive i zdrave djece.

Na kraju su uslijedila pitanja publike koju su među ostalima zanimala stajališta i odnosi liječnika, priziv savjesti, načini na koje se može djelovati, te neizostavne političke konotacije.

 

 

spašenih