Na Badnjak u Dolini Neretve njeguju se običaji koji datiraju iz najstarijih vremena. Crna liska, vrsta je močvarne divlje ptice, koja u kulinarstvu za vrijeme posta mijenja riblje specijalitete. Nekad sirotinjska hrana danas je san mnogih gastronoma, objavljeno je u prilogu Regionalnog dnevnika HRT-a.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Oživljavanje tradicije

U Slivnu, jednom od najiseljenijih sela ovoga kraja, povrh Pelješkog mosta ostale su stare kamene kuće i maslinici. Pred blagdane se ovdje oživljavaju nekadašnji okusi.

– Nije svatko mogao priuštiti sebi bakalar jer je vrlo skup bio. I danas je delicija, iako ga smatraju neki sirotinjskom hranom, međutim to je danas već otišlo u neku tradiciju gdje vi ne možete bez tog bakalara zamisliti Badnjak, ali mi oživljavamo neku tradiciju iz prošlih vremena, rekao je Ante Bakić, Opuzen.

Stara liska umjesto ribe

Nekome nezamislivo, Neretvanima je posebno. Žabe nisu jedina neobična delicija. Divlja ptica – crna liska, ulovljena u dopuštenom razdoblju prema odredbama lova na divljač, ovdje se jede umjesto ribe.

– Ta crna liska je othranila generacije – od Slivna, svih tih sela kojih tu ima desetak u općini Slivno, Opuzena, doline Neretve i prepoznatljiva je kao takva. Već je i Crkva sama rekla da liska ne prima posta, dodao je.

Način kuhanja starih Slivanjaca bio je u bronzinu s poklopcem u kojemu se krčkalo i samoniklo bilje, obavezno svježe ubrano.

– U ovome kraju, podneblju, to se se zove parič, stari ljudi su to zvali paričina. To je jedna ljekovita biljka, ima ih više vrsta – recimo babina rubina, žućenica, kostriš, pojasnio je.

Uz nezaobilaznu raštiku i glavni dodatak – crnu lisku, ovo je čuvanje tradicije na najstariju recepturu neretvanskoga kraja bez koje se nekad prije Badnjak nije mogao ni zamisliti.

– Baš mi je drago što imam priliku upoznati te načine i stjecati nova iskustva. Možda i mi mlađi naučimo tako spremati, rekao je Toni Knežević, Opuzen.

Na pitanje misli li da ovdje postoji budućnost, Toni kaže “naravno, uz malo truda i volje moglo bi se”.

Slivno je već turistički mamac za mnoge koji dolaze uživati u prirodi. Uz berbu maslina, kuhanje prema starim jelovnicima u blagdansko vrijeme podsjetnik je, kažu, na nekadašnja, ali nikad zaboravljena vremena.

Autor: Mateja Delija/N.J./Regionalni dnevnik/HRT