Danas se obilježava 32. obljetnica VRO Maslenica u čemu sudjeluju i veterani 4. gbr. HV-a iz Doline Neretve.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Sve je počelo Mimohod HV i MUPa ulicama Zadra…

Potom polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Kašiću…

… i kod Zelenog hrasta…

…te završilo sv. misom u Paljuvu…

Središnja proslava VRO-a Maslenica, pod  pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova te u organizaciji Zadarske županije i Grada Zadra počela je jutros u 8 sati budnicom ulicama Zadra. Nakon toga mnogobrojna izaslanstva odala su počast poginulim, preminulim te nestalim braniteljima kod Središnjeg križa na gradskom groblju u Zadru, kod spomen-obilježja 3. bojne Imotski sokolovi 4. gardijske brigade Pauci te kod spomen-obilježja Kocka. Slijedio je Mimohod pripadnika OSRH i MUP-a s ratnim zastavama, koji su prodefilirali gradskim ulicama.

Svečanost je nastavljena odavanjem počasti kod spomen obilježja 3. gardijske brigade Kune u Kašiću te odavanjem počasti kod spomen obilježja 4. gardijske brigade Pauci u Islamu Latinskom kod Zelenog hrasta i kod spomen obilježja križa za sve poginule hrvatske branitelje u VRO Maslenica ‘93 kod Masleničkog mosta. Proslava se nastavila svetim misama za poginule hrvatske branitelje u crkvi Marije zaštitnice kršćana u Paljuvu i Crkvi sv. Frane u Podpragu.

Obilježavanju i proslavi 32. obljetnice VRO Maslenica prisustvovali su i članovi Udruge veterana 4.gardijske brigade DNŽ koji su tom prilikom posjetili mjesta pogibije imotskog sokola pok. Marija Glavote i pok. Marija Nikolića-Kiša iz Krvavca gdje su kod spomen obilježja zapalili svijeće. U akciji Maslenica u sastavu 4.gardijske brigade sudjelovala je i A satnija ZNG iz Metkovića u kojoj je poginuo pok. Mario Nikolić-kiš iz Krvavca a ranjeno je 17 pripadnika.

Dana 22. siječnja 1993.godine u 6 sati započela je vojno-redarstvena akcija Maslenica. Cilj operacije bio je uspostaviti kopnenu prometnu povezanost sjevera i juga Hrvatske na dionici Zadar − Maslenica − Karlobag oslobađajući mjesta u zaleđu Zadra i odbacivanjem neprijatelja dalje u dubinu od hrvatske obale. Ovladati ključnim strateškim točkama na Velebitu od Svetog brda do Tulovih greda radi čvršće i sigurnije obrane oslobođenih prostora te stvaranja pretpostavki za nove oslobodilačke operacije. Osloboditi važne objekte, Zrakoplovnu bazu i aerodrom u Zemuniku, čime se stvaraju pretpostavke za uspostavu i zračne prometne povezanosti sjevera i juga Hrvatske.

Napadni dio operacije trajao je šest dana, od 22. do 27. siječnja 1993. dok se faza aktivne obrane oslobođenih područja protezala do početka travnja 1993. kad je intenzitet neprijateljskih napada znatno smanjen, no obrana oslobođenih područja nastavljena je i dalje.

Sudionicima operacije Maslenica ova bitka u sjećanju je kao najkrvavija bitka Domovinskog rata. Gotovo dva mjeseca trajale su svakodnevne tenkovske i pješačke borbe. Neprijatelj je dovukao sve najbolje snage iz okupiranih dijelova Hrvatske te iz Srbije i Bosne i Hercegovine u nakani da povrati izgubljeno, ali nije uspio u naumu.

Pontonski most od pet teglenica dugačak 279 metara i širine 18 metara otvoren je 18. srpnja 1993. preko kojeg je tekao cestovni promet između sjevera i juga Hrvatske.