BK Metković organizira 8. memorijalni biciklistički maraton “Navik on živi ki zgine pošteno” Prevlaka- Vukovar-Ilok 2025. u spomen na 12 ubijenih redarstvenika u Borovu Selu. U 6 dana (od 26. travnja do 2. svibnja 2025.) biciklistička karavana prijeći će 1000 km od rta Oštro na Prevlaci do Iloka, te na taj način simbolično spojiti krajnji jug i istok Hrvatske.
Posljednji 7. dan maratona biciklisti će sudjelovati u mimohodu za poginule redarstvenike u Borovu Selu, što nam je i zvijezda vodilja ovog maratona.
Nadamo se da ćete prepoznati naš trud i zalaganje i biti dio ove lijepe priče, te da ćete medijski podržati ovaj događaj kako ove tako i narednih godina, kažu organizatori Maratona.
Prošlost sve više blijedi i sve se više zaboravlja, pogotovo kod mladih generacija. Mladi odlaze iz Hrvatske tražeći novu budućnost. Domovinski rat je nažalost tema koja blijedi u njihovim sjećanjima i ne treba im to zamjeriti, jer ipak borba za preživljavanjem, za jednim normalnim životom je prioritet. Ipak mi ne želimo da neke stvari padnu u zaborav. Želimo svima a naročito tim mladim ljudima ukazati na jedan dio naše povijesti i odati počast onima koji su nas doveli ovdje gdje smo danas.
Želimo pronijeti glas među mladim generacijama, gdje god oni bili, da ponosno ističu svoje korijene i svoje porijeklo. Sloboda nema cijenu, udisati slobodno zrak u svojoj domovini je san svakoga onoga koji o slobodi sanja. Vođeni time Biciklistički klub Metković želi maratonom Prevlaka – Vukovar – Ilok odati priznanje hrabrim braniteljima i pokazati da ima onih koji pamte i koji ne zaboravljaju i koji će na svoj sportski način dati obol u očuvanju uspomene na Domovinski rat.
Galeriju fotografija i objava svih dosadašnjih maratona možete pogledati na FB stranici Memorijalni maraton Prevlaka-Vukovar-Ilok.