Augustin Marević iz Ploča više ne strepi hoće li mu isključiti struju. Nakon višemjesečne pravne borbe, stigla je pravda – i to crno na bijelo. Općinski sud u Metkoviću donio je presudu u korist umirovljenika Marevića, kojom je utvrđeno da HEP nema nikakva potraživanja prema njemu, te je ukinut i obvezni platni nalog koji je prijetio ovrhom i isključenjem električne energije.
Ovo nije još jedna u nizu hrvatskih priča o neplaćenim računima, ovrhama i birokratskom labirintu. Dapače – Marević je sve svoje račune uredno plaćao. Štoviše, plaćao je i više nego što je trebalo! No, unatoč preplaćenim računima, iz HEP-a mu je prošle godine stigla „čestitka“ – prijedlog za ovrhu zbog nepostojećeg duga od 68 eura, uz ozbiljnu prijetnju isključenja iz mreže.
-Nisam mogao vjerovati. Računi su plaćeni, imam sve potvrde, a oni mi šalju ovrhu. To je bilo ponižavajuće i zastrašujuće, ispričao je Augustin kada je njegova priča prvi put objavljena u srpnju prošle godine.
Dok su ga službene evidencije vodile kao urednog potrošača, HEP-ove knjige ga nisu tako vidjele – evidentiran je kao „uredni neplatiša“. Godinama izgrađivani imidž odgovornog građanina pao je u sjenu jedne administrativne pogreške, pa je sve završilo na sudu. No Marević nije posustao. Odbio je šutjeti i prepustiti se nepravdi. Zatražio je pravnu pomoć, prikupio dokumentaciju i odlučio istjerati istinu na vidjelo. Sada, gotovo godinu dana kasnije, može napokon odahnuti.
Sud u Metkoviću razmrsio je birokratski gordijski čvor – jasno i glasno presudio da Marević nema dugovanja, da je sve uredno platio i da prijetnje ovrhom nisu imale temelja.
-Sad mogu mirno upaliti svjetlo i kuhati kavu bez straha da će mi netko doći isključiti struju, kazao je kroz smijeh, sada znatno opušteniji.
Ova mala, ali značajna pobjeda podsjetnik je svima da se i „veliki“ sustavi mogu preispitati – i da istina, uz upornost, može izaći na vidjelo.
– Ovo je strašno što se događa. Nije mi jasno otkud podatak da sam ja dužan za struju kada sam po obračunu preplatio-rekao nam je Marević inače umirovljeni inženjer pomorskog prometa, specijaliziran za pomorsko pravo, pokazujući uredno sortirane uplatnice. Stoga ga još više čudi potez HEP-a i pokušaji prisilne naplate računa koji faktički ne postoji.
-Netko je negdje u računovodstvu HEP-a pogriješio pa su pokušali naplatiti nepostojeći dug. Netko bi možda i platio tih sedamdesetak eura, ali ja nisam htio. Želio sam dokazati da sam u pravu, govori Marević.
– HEP je zbog svoje pogreške okrivio mene kao žrtvu. U redu greške se događaju svakome tko radi, ali za to treba odgovarati onaj tko je grešku napravio, a ne da odgovaraju građani koji ništa nisu krivi-rezolutan je Marević, koji nastavlja:
-Alegorijski ili u prenesenom značenju ovo je borba između „Davida i Golijata“, odnosno slučaj krize koja trenutačno vlada u svijetu, a najobičniji izraz za to je „Tko jači taj tabači“. U svom životu nikad nikome nisam ostao dužan pa tako ne bih ni HEP-u. Da su mi umjesto opomene poslali jedno uljudno pismo uz objašnjenje, ali ne oni mi prijete bez ikakvog obrazloženja, a ja u rukama imam sve dokaze da sam 100 posto u pravu.
U ovom slučaju se radi o sporu koji je pokrenuo HEP, a iznos je za njih gotovo beznačajan. Oni samo žele pokazati svoju snagu na malim ljudima. No, vidimo da baš i ne uspijevaju, kazao je Marević.
Protiv presude koju je donio Općinski sud u Metkoviću može se izjaviti žalba u roku 15 dana od dana primitka pisanog otpravka iste. Žalba se podnosi nadležnom županijskom sudu u tri istovjetna primjerka, a presude u postupku u sporovima male vrijednosti mogu se pobijati samo zbog bitne povrede parničnog postupka i zbog pogrešne primjene materijalnog prava.
-Ne znam hoće li se HEP žaliti dalje na županijski sud, ali ja ću prihvatiti presudu kakva god bude-zaključuje Augustin Marević.
Piše: Stanislav Soldo/Slobodna Dalmacija
Foto/Logo: hep.hr