U sklopu Školskog preventivnog programa i projekta Mediji naši svagdašnji u Osnovnoj školi Stjepana Radića održani su 2. Medijski dani. Dani su održani 7. i 8. travnja 2016. godine povodom Svjetskog dana mladih, a provedena su interaktivna edukativna predavanja za učenike, roditelje i učitelje. Izvoditelji su projekta i ovaj put bili volonteri Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu iz Zagreba – studenti komunikologije i novinarstva te magistre i magistri struke. Koordinatorice provedbe projekta u našoj školi su pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof. i nastavnica Ines Vukoja, prof.
Projekt Djeca medija za medijski pismenu Hrvatsku članovi Društva provode od siječnja 2016. godine do kraja kolovoza 2016. u osam županija i gradu Zagrebu uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Cilj je projekta razvoj osviještenih korisnika koji prepoznaju važnost i ulogu medija u društvu, obrazovanju i svojem svakodnevnom životu, ali koji ujedno znaju sigurno i odgovorno koristiti medije, te zaštititi sebe i svoje bližnje od potencijalnih prijetnji u medijima. Nadalje, ti kritički osviješteni korisnici dijeljenjem stečenih znanja osnažit će svoju lokalnu zajednicu i poticati pozitivan razvoj djece i mladih.
Medijski dani donijeli su niz korisnih i zanimljivih predavanja:
- Predavanje za predstavnike Vijeća roditelja – „Videoigre i društvene mreže – od negative do kreative“ – izv. prof. dr. sc. Danijel Labaš
- Predavanje za članove Vijeća učitelja – „Videoigre i društvene mreže – od negative do kreative“ – izv. prof. dr. sc. Danijel Labaš.
- Radionice za učenike održale su volonterke Društva Leali Osmančević i Virna Jogunica:- učenicima prvih i drugih razreda – Utjecaj nasilja u crtanim filmovima i videoigrama na djecu
– učenicima trećih i četvrtih razreda – Utjecaj videoigara na djecu i mlade
– učenicima petih i šestih razreda – Društvene mreže i sigurnost na internetu
– učenicima sedmih i osmih razreda – Cyberbullying – nasilje putem novih medija i sigurnost na internetu
Prigodne panoe na temu medija za roditelje i učenike izradila je pedagoginja Ivana Gujinović.
Interaktivna predavanja i radionice u potpunosti su bila prilagođena uzrastu učenika jer, osim teorijskog dijela potkrijepljenog rezultatima najnovijih istraživanja, sadržavaju niz relevantnih primjera, smjernica i konkretnih savjeta. Projekt Djeca medija za medijski pismenu Hrvatsku djecu educira o pozitivnim i negativnim stranama medija, a učitelje i roditelje upozorava na rizike i moguće prijetnje i opasnosti koje mediji nose. Na predavanjima su učitelji i roditelji imali priliku čuti korisne savjete i primjere kako mogu pridonijeti zaštiti svoje djece, ali i svojoj sigurnosti te odgovornijem ponašanju i korištenju svih, a posebno elektroničkih medija.
Nakon predavanja i radionica nitko nije ostao ravnodušan, a posebno su bili zadovoljni roditelji i učenici koji su predavače ponovno pozvali u Metković.