Na blogu Dvi ribe, dva kumpira, kojeg vodi naša iseljenica u Australiji, gospođa Branka Pratežina, pronašli smo recept za brudet i to sa australskom riječnom ribom. Naravno, princip je isti kao i sa našom ribom, ali okus… to samo možemo samo nagađati.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Najveći i najpoznatiji neretvanski specijalitet je brudet. Kao što kažemo za pašticadu da svaka kuća ima svoj recept, tako isto kažemo i za brudet
Netko voli kiselije,netko malo manje, netko sa jeguljama, drugi sa žabama, ploticama, moze i pomiješan…
Svi tako isti, a svi na neki svoj način tako razliciti. Jedna stvar u kojoj se slazemo , mora biti papren…
Brudet sam počela kuhati tek kad sam se udala.
Moj svekar je stari ribar, koji je od svojih skoro 80 godina, sigurno 70 proveo na vodi, po rijeci , jendecima, jezeru Kuti koje za sobom nose puno priča.
On je za mene jedan od rijetkih, možda čudno ako kažem, ali onih istinskih starih neretvanskih gusara, ljudi koji dok god budu disali i mogli hodati do tada ce ići u trupe i pete mreze i vrsve, parangale….
Neretva vam uđe pod kožu….uđe vam u krv….i ne izlazi….
Recept za brudet je teško dati, trebate ga jesti da znate kako ga ugoditi i koji okus postići. Svaka kvasina je drugačija, i uvijek se mora probati prije nego je dodate ribi. Za nas, Zažapce, ako spremate puru i ribu, brudet moze biti malo “saftastiji”, a inace safta mora biti malo i mora biti gust.

U nedostatku domaće ribe, zbog mijesta gdje živim, prilagodila sam australsku riječnu ribu ovom našem neretvanskom specijalitetu.
Buramandi i Silver perch su odlična zamjena za one naše neretvanske ljepote što plivaju., a ima i jegulje. Samo nema više žaba… na moju žalost i na žalost svih nas Neretvana koji živimo u Australiji…

Riba (u mom slucaju rijecna) oko 1 kg za 4 osobe
– malo ulja
– ljute paprike
– lovorov list
– kopar, suhi ili svježi
– 1-2 zlice konšerve
– oko 2 dcl vinske kvasine
– oko 1 l mlake vode
– par česnjeva česnjaka

Ribu koju ćemo kuhati dobro očistiti i ako je veća narezati na komade, a ako je manja ostaviti u cijelo.

Na malo ulja staviti na tanko izrezanu kapulu i ljutu papriku, tu smo jako darežljivi, ne škrtarimo na tome i kopar da se proprži, ali ne da izgori. Kada je kapula dobila malo vise od zlatne boje dodamo i žlicu dvije koncentrata od pomidora, pa to promiješamo minut-dva i u to dodamo ribu.
Sve se dobro izmiješa i onda se doda kvasina pomiješana sa vodom.
Riba mora biti pokrivena skroz sa vodom. Pustiti da prokuha i onda dodati na sitno sjeckan časnjak, posoliti i ostaviti da kuha 30-40-tak minuta uz povremenu trešnju teće (ne smije se miješati) da ne zagori. Na kraju kada je riba gotova (a svaka friška riba je sigurno gotova) trebali bi imati fini i gusti sos, ali ne previše, osim ako ga hoćete poslužiti sa purom.
Ulja ne smije biti po vrhu, ali ako koristite neku masniju ribu ulje žlicom odstraniti. Okus treba biti kiselkast i dosta paljiv od ljute paprike. Teću ne smijete prenatrpavati ribom, jer bi sve izišlo kašasto, treba ostati u komadima kakvim smo narezali.

E sada nastaje problem, kako objasniti kako ugoditi kvasinu jer ni jedna nije ista. Moja majka mi je rekla da kada se proba na jezik da mora biti malo jaca od onog sto bi se moglo piti. Omjer koji sam dala je odprilike, ali se svaki put mora probati.
Ovo je verzija brudeta koji se kuha u mom kraju i teško je za to dati recept jer to morate jesti da znate kakav okus trebate dobiti, ali ja sam to probala objasniti najbolje što sam znala.

Ako pripremate brudet od jegulje pomiješan sa nekom drugom ribom ili žabama, najprije kuhajte jegulju kako je opisano i kuhajte da bude kuhana negdje do pola, pa onda ubacite drugu ribu, jer je jegulji potrebno više vremena dok se skuha.
Posluživanje
Poslužiti uz puru ili samostalno uz domaći kruh i dobro crno vino i ne možete promasiti.
Vino nemojte bevandati…. to je smrtni grijeh…