Sabor je sa 105 glasova ‘za’, dva suzdržana i 16 protiv, potvrdio zaključak svog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav da nisu ispunjene pretpostavke za raspisivanje dvaju državnih referenduma koje su inicirale građanske inicijative Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj.
Odbor u obrazloženju svog Zaključka podsjeća da je Sabor u srpnju prošle godine pozvao Vladu da provjeri broj i vjerodostojnost potpisa birača i zakonitosti njihova prikupljanja, te da je Vlada dostavila izvješće iz kojeg proizlazi da ni za jedan zahtjev nije prikupljen dovoljan broj potpisa za raspisivanje državnog referenduma.
“Mi koji smo glasovali protiv, u ime Mosta NL napustit ćemo sjednicu”, poručio je Robert Podolnjak. Povrijeđeni su Ustav i Ustavni zakon o Ustavnom sudu prema kojem se Sabor mora obratiti Ustavnom sudu i nema pravo samostalno odlučiti da neće raspisati državni referendum i da nisu ispunjene formalne pretpostavke, rekao je Mostov zastupnik.
Saborskom glasovanju o dvama referendumima nazočili su i predstavnici dviju građanskih inicijativa koji su proteklih dana i mjeseci prozivali aktualnu vlast da pod svaku cijenu opstruira njihove referendume.
Odluku da referenduma neće biti popratili su ironičnim pljeskom.
Petrov: Točka nije zrela za glasovanje
Prije samog glasovanja o referendumima, Božo Petrov zatražio je da se ta točka makne s glasovanja, uz obrazloženje da nije zrela za to.
Sabor nije napravio što je dužan napraviti, nije utvrđeno izvan svake sumnje koliko je potpisa prikupljeno za dvije referendumske inicijative, rekao je Petrov, poručujući kako o tom pitanju ne može biti repova ni sumnji, jer se radi o pravu građana da mogu samostalno, “bez ralja politike”, odlučivati o pitanjima koja su im važna.
Zastupnici Mosta, podsjetio je, već tjednima pokušavaju dobiti uvid u dokumentaciju kako bi se uvjerili da je Vlada stručno i istinito napravila pravu provjeru potpisa, no uvid nisu dobili.
Na poziv ministra Kuščevića otišli smo i do Ministarstva uprave, ali ni tamo nismo dobili uvid u dokumentaciju, ali smo dobili odgovor državne tajnice Josipe Rimac da zastupnici nemaju pravo uvida ni u potpise, ni u kontrolne liste bez privole 40-ak tisuća građana čiji su potpisi proglašeni nevažećima, rekao je Petrov.
Postoji bitna razlika između političara, saborskih zastupnika i voajera, uzvratio je nezavisni Marko Vučetić. Voajeri, kazao je, smatraju da mogu ulaziti u područje tuđe intime, osobnih podataka, da je pozicija zastupnika takva da se mogu ponašati “kao nasilnici koji će kršiti pravo na intimu”.
Formalni uvjeti za raspisivanje referenduma nisu ispunjeni, kaže Vučetić.
Da nije prikupljeno dovoljno potpisa, tvrdi i Boris Milošević (SDSS), pa one koji time nisu zadovoljni upućuje AZOP-u. Žalim da referendumska pitanja neće ići na Ustavni sud, jer ne bi prošli test ustavnosti, kaže zastupnik.
Milorad Batinić (HNS) kolege je podsjetio da je HNS još u listopadu podnio kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja vezanu za sve “nepodopštine” oko skupljanja i krivotvorenja potpisa.