Ono o čemu ljubitelji povijesti i arheologije mogu samo sanjati pošlo je za rukom umirovljeniku iz Opuzena, Stipanu Ujduru (67) koji je oživio brojene hrvatske kulturno-povijesne znamenitosti, antičku Naronu, Dioklecijanovu palaču, stari Dubrovnik prije velikog potresa. I sve to u 3 D animaciji. Stipan ima definitivno neobičan hobi. Dok se njegovi vršnjaci bave nečim sasvim drugim on se samouk bez prethodnog stručnog znanja prihvatio tehnike 3 D modeliranja na računalu kojom dočarava izgled i život kakav je nekada bio.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

STIPAN UJDUR - Oživio Naronu i Dioklecijana (1)

Tako  zainteresiranim posjetiteljima antičkih lokaliteta nudi vjeran uvid u život Narone i antičke rimske arhitekture u mjestu Vidu nedaleko od Metkovića. Obične slike naronitanskog formu, specijalnim računalnim programom pretvara u 3 D modele.

Otkriva nam da mu je veliki izazov 3 D modeliranje Dubrovnika prije velike trešnje (potresa 1667 godine). Za ovaj zahtijevan posao služi se vedutama iz 16 stoljeća na kojima je prikazan Dubrovnik kakav je nekada bio.

– To se uvelike razlikuje od današnjeg Dubrovnika. Stradun je drugačiji. Knežev dvor i crkva Svetog Vlaha nisu isti. Nema današnjih trgovina po Stradunu već su istaknuti trijemovi-kazuje nam Ujdur pokazujući na računalu svojih ruku djelo. Dok se krećete tim hrvatskim starinama u podlozi svira opuštajuća muzika koja posjetitelja vraća u neka davna vremena i svemu daje dodatnu mističnost.

Stipan trenutno radi na dubrovačkom arsenalu pazeći i na najsitniji detalj. Arsenalu su naime, ciglama zazidani svi prozori jer su se stari Dubrovčani na takav način borili protiv industrijske špijunaže. Dok su pravili brodove u arsenalu nisu dopuštali da ih se promatra.

A posebnu pažnju plijeni virtualna šetnja Dioklecijanovom palačom i Peristilom, koja nikoga ne ostavljaju ravnodušnim sa realističnim prikazima nekadašnjih vremena.

Naš vitalni umirovljenik nikako ne miruje. Ima pregršt planova koje želi ostvariti uz pomoć svojih „kompanjona“ na ovom vrijednom projektu, Ivanom Popićem, Martinom van der Majerom, Milanom Gostimirom i studiom VR Legame u Zagrebu.

Posao 3 D modeliranja nije nimalo lagan. Zahtjeva to proučavanje starih slika, skica te se na temelju njih radi konačna 3 D rekonstrukcija.

– Antička Narona je bila gotova nakon 15 mjeseci svakodnevnog rada u trajanju od  po šest sati dnevno, otkriva Stipan Ujdur.

U početku mu je išlo veoma, veoma  sporo zbog malog kapaciteta računala, radovi su se ubrzali tek kada je nabavio snažniji, laptopa-ističe  ovaj vitalni Opuzenac.

– Pri izradi ovoga 3D modela korištena je stručna literatura iz  Austrijskog arhiva  za istraživanje Narone, istraživča,   Karl Patsch,  ” Zur  geschichte  und  topographie  von  narona”  iz 1907.  ( Povijest i topografija Narone),otkiva nam.

U svom radu koristio je i desetak knjiga o antičkoj arhitekturi od  Vitruvija, prvog  rimskog  arhitekta,

koji je stručno napiso kao se organiziralo i gradilo u antici.

– Autentičnosti  3D  modela  mnogo su doprinijele skice, ilustrcije  i  snimci  rekonstrukcija antičke rimske arhitekture, korišteno je mnogo izvora na internetu, pretežno za mediteranske geolokalitete, naglašava Ujdur.

STIPAN UJDUR - Oživio Naronu i Dioklecijana (3)

Dio foruma i hrama su autentični pronađenim  antičkim  ostacima, ostali dio 3D modela je pretpostavka kako je mogao izgledati u antici, za ovo su korištene Vtruvijeve knjige o antičkoj arhitekturi. Sve 3D  modele je moguće mijenjati- dorađivati ovisno o novim otkrićima na lokalitetu Narone u Vidu.

Svoje 3 D modele antičku Naronu i Dioklecijana pretočio je u mobilnu aplikaciju za pametne telefone. Ali to baš i nije išlo kako je zamislio. Naime, Hrvatska nema potpisan ugovor sa Google play storijem za trgovanje aplikacijama pa on svoj uradak tamo može samo dijeliti a nikako prodavati.

– To mi je veliki problem jer sam sa prodajom aplikacije trebao pokriti barem dio velikih troškova od kojih su najveći kupovina lap-topa od trinaest tisuća kuna. Ali eto vidite nisam uspio uspio-ogorčen je Ujdur na državu pa dodaje da ga ne čudi što se mladi iseljavaju i dolaze.

I mene će prisiliti pa ću odseliti, jer ovdje se ne može ništa ozbiljno raditi, ogorčen je Ujdur, koji bi sada trebao registrirati firmu negdje vani pa bi tek onda mogao staviti svoje aplikacije Antičke Narone i Dioklecijanove palače na Google play prodaju.

STIPAN UJDUR - Oživio Naronu i Dioklecijana (4)

A osim što nije zadovoljan jer ne može trgovati na Googl playu nezadovoljan je i odnosom društvene zajednice prema njegovim modelima.

– Eto vidite, grad Split ni turističku zajednice tamo ne zanima ovaj uradak Dioklecijanove palače. Nije ih briga za to premda bi se to moglo snimiti na CD i nuditi turistima kao suvenir. Oni to ne žele, ističe naš sugovornik. Nije bolje sreće niti sa Dubrovčanima koji za sada nisu prepoznali njegov rad.

Kad već ne uspijeva zainteresirati dalmatinsku javnost za svoje projekte, Ujdur se nada da će više sreće imati u Istri.

– Naši  slijedeći  koraci vezani za 3 D modele idu u Istru gdje ćemo  surađivati s Milanom Gostimirom iz  zagrebačkog  ‘Legame’ VR studija za dizajn i programiranje aplikacija. U Istri  ima mnogo antičke građe u tami a trebalo bi je staviti na svijetlo dana, prednost je to što o tome odlučuju oni koji su zainteresirani za ovu  temu, naglašava Stipan Ujdur, koji u Istri ima ambiciozne planove. Tako planira raditi D rekonstrukciju antike u medulinu, srednjevjekovi dvorac Dvigrad kod Kanafanara a velika mu je želje napraviti 3D animaciju antičke Salone, no to će ostaviti za kasnije.

Snagu za daljnji rad daju mu iznimno dobre ocjene google povjerenstva za trgovanje aplikacijama, koje za sada tamo besplatno dijeli.

Piše: Stanislav SOLDO