Nakon neočekivane najave premijera Andreja Plenkovića da će se Istanbulska konvencija ratificirati u idućih tjedan ili dva stigli su brojni komentari…

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Došlo je do unutarstranačkih razilaženja u mnogim stankama, osobito u vladajućem HDZ-u. Premijer Plenković nas uvjerava da u Konvenciji nema rodne ideologije, istovremeno pobornici te ideologije, poput Anke Mrak Taritaš, s ponosom ističu da je ima. Akademijino Vijeće za znanost ne podržava ratifikaciju Konvencije a s njima se ne slažu pojedine nevladine udruge. Nadalje, hrvatski biskupi su u nekoliko navrata iznijeli svoje neslaganje s rodnom ideologijom koja je zastupljena u nekim točkama Konvencije.

Ipak se u jednom svi slažu! Naglašavaju potrebu zaštite žena i djece, općenito slabijih, od svakovrsnog nasilja. Jedni pri tome smatraju da je Konvencija suvišna pored postojećih zakona, a drugi da je upravo ona veliki korak naprijed.

O ovoj gorućoj temi, koja je uspjela podijeliti društvo, pitali smo predstavnike političkih stranaka u gradu Metkoviću. Evo kako su oni komentirali najavljenu ratifikaciju Istanbulske konvencije!

Dalibor Milan (HDZ): Smatram da bit i stvarni sadržaj Konvencije su viši standardi zaštite žena od nasilja i sprječavanje nasilja u obitelji te se u njoj ne može naći nijedan argument za tvrdnje o nametanju tzv. rodne ideologije. Konvencija jasno naglašava da pojam roda nije i ne može biti zamjena za ženski i muški spol.

Katarina Ujdur (Most): Poštivam svaki napor koji ide prema zaštiti slabijih, bilo da je riječ o djeci, ženama ali i muškarcima. Smatram da smo kao društvo sposobni imati vlastita zakonska rješenja za obračun s nasiljem svake vrste, napose nad ženama, samo trebamo imati jaku volju i provoditi ih u djelo. Ako te volje nemamo neće nam pomoći nikakva konvencija pa ni ovo Istanbulska.

Krešimir Kuran (SDP): Gradska organizacija SDP-a Metković, kao i Forum žena SDP-a Metković, podržava ratifikaciju Istanbulske konvencije o zaštiti žena od nasilja. Pojmovi “rod” i slično već se od 2008. nalaze u hrvatskom zakonodavstvu i ne vidimo razlog za toliku polemiku oko toga. Premijer Plenković je u predizbornoj kampanji najavio izglasavanje IK u Saboru, svi koji su za njega glasovali znali su za to i ne razumijem zašto se sada toliko bune protiv ratifikacije.

Siniša Bebić (HSU): Pitanja koja regulira Istanbulska konvencija iznimno su značajna i osjetljiva, a tiču se sprečavanja i borbe protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, o čemu zasigurno imamo nedvojben stav kako bi istu trebalo ratificirati odmah. GO HSU Metković smatra kako je Istanbulska konvencija nastala s ciljem jačeg obvezivanja potpisnica na aktivnost kako u pomoći žrtvama nasilja nad ženama i djecom, tako i još bitnije u njegovu sprječavanju. Problematiku nasilja promatra iz perspektive koja počinje od razumijevanja samih korijena nasilja nad ženama i nastavlja do svih načina njegovog suzbijanja uključujući ekonomske, socijalne i kulturne aspekte.

Mario Galov (HSP): Pravaška misao nedvojbeno je otvorena prema svim promjenama koje vode boljitku nacionalnog prosperiteta. Ključno je dakle pitanje vodi li Istanbulska konvencija tome boljitku? Stav Hrvatske stranke prava Metković vezan uz očitovanje o ratifikaciji Istambulske konvencije sukladan je Izjavi Znanstvenog vijeća za obrazovanje i školstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u kojoj se iznosi da je za Konvenciju glavni cilj toga dokumenta zaštita žena i obitelji od nasilja, što nikome dobronamjernome ne može biti sporno. No, isto je tako razvidno da se dijelovi Konvencije temelje na rodnoj ideologiji, što se za odgojno-obrazovni sustav Republike Hrvatske smatra neprihvatljivim jer u nj ne treba unositi zasade bilo kakve partikularne ideologije, pa ni rodne, kojom se grubo zadire u temeljne tradicionalne, kulturološke, identitetske i pravne odrednice hrvatskog društva i hrvatskog političkog sustava, tim više jer ovaj dokument nije prošao primjerenu, kvalitetnu i cjelovitu znanstveno-vrijednosnu raspravu i niti ima niti može imati demokratski legitimitet, te u hrvatskoj javnosti ne postoji društveni konsenzus i nije postignut neophodan minimum suglasnosti. Time se opasno produbljuju društvene podjele i razara se nacionalna kohezija, diskreditira uloga Hrvatskog sabora te se nasilno poništavaju neke mukotrpno izborene ustavne vrijednosti te potkopava i same temelje hrvatskog nacionalnoga suvereniteta…

Što vi kažete: Treba li Sabor ratificirati Istanbulsku konvenciju?

OGLAS