U Zagrebu 23. i 24. listopada održano je natjecanje Copernicus Hackathon u kojem je sa svojim timom pobijedio Metkovac Marin Leontenko, mladi inženjer geodezije i geoinformatike koji je trenutno na petoj godini studija informatike na TVZ-u.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Obzirom da je u službenoj kategoriji (za profesionalce) bilo prijavljeno čak 20 timova, po čemu je ovo bio najveći Copernicus Hackathon u Europi, Europska komisija je odlučila nagraditi dva najbolja tima ulaskom u Copernicus Accelerator. Nagrada za ukupno drugi najbolji rad tako je pripala ekipi Coprnicus za projekt GeoTwins, dok je nagradu za ukupno najbolji rad osvojio tim CROGIS za projekt GREEN ISLAND. Sada će dobiti mentore koji će im pomoći da aplikacije razviju do kraja. Budu li uspješni, dobit će i 50.000 eura za pokretanje posla.

CROGIS-ova pobjednička aplikacija GREEN ISLAND korištenjem satelitskih i drugih podataka o tlu, naseljenosti, vegetaciji, prometu, visini područja, kulturama koje se uzgajaju i drugih, omogućuje da se na području otoka Hvara vidi točno gdje leže potencijali za uzgoj određenih vrsta bilja i kultura poput lavandemasline i vinove loze. Dodavanjem katastarskih podataka ta bi aplikacija  mogla znatno olakšati planiranje poljoprivrednog razvoja i obnove tih područja koja su uglavnom napuštena zbog odlaska stanovništva i usmjeravanja u turizam. Kako je rečeno, danas ćete na bilo kojoj tržnici na Hvaru najvjerojatnije kupiti maslinovo ulje koje dolazi iz drugih područja umjesto autohtonog pa bi ova aplikacija mogla doprinijeti da se to promjeni.

75233675_3090132744391919_4198522366554275840_o

Natjecanje Copernicus Hackathon održalo se u  Sveučilišnom računskom centru Sveučilišta u Zagrebu (Srce) pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja u organizaciji Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za Hrvatsku i Sloveniju u izradi aplikacija za učeničke timove i profesionalce. Nakon 2 dana intenzivnog rada na izradi aplikacija, timovi su prezentirali svoje radove koji su morali biti vezani uz jedno od tri tematska područja: Pametni gradovi i pametna uprava, Zaštita okoliša i klima te Primjena EO u industriji, poljoprivredi i šumarstvu. Svi natjecatelji dobili su pristup podacima Copernicus programa (DIAS), prikupljenih sa Sentinel satelita za promatranje Zemlje, a ukoliko su koristili platforme HERE i ArcGIS imali su priliku osvojiti posebne dodatne nagrade njihovih zastupnika te smo tako imali prilike vidjeti doista jako zanimljiva rješenja.

Više o ovome možete pročitati na portalu Vidi.hr

OGLAS