U ponedjeljak je održana Svečana akademija povodom blagdana sv. Leopolda Bogdana Mandića i Dana Dubrovačko-neretvanske županije, a ovom prilikom dodijeljena su priznanja ovogodišnjim laureatima izabranim na posljednjoj redovnoj sjednici Županijske skupštine u ovom mandatu.
Sjednici su nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, izaslanik Hrvatskog sabora i gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković, potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, Europska povjernica za Mediteran Dubravka Šuica, saborski zastupnici Dalibor Milan, Božo Petrov, Mišo Krstičević, župan Nikola Dobroslavić sa zamjenikom Joškom Cebalom i suradnicima, državna tajnica koja upravlja Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, državni tajnici Frano Matušić i Branko Hrg, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović te drugi uzvanici.
U svom pozdravnom govoru župan Dobroslavić čestitao je svima Dan županije i blagdan sv. Leopolda Bogdana Mandića.
Svečanoj akademiji u Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku prethodilo je polaganje vijenaca na dubrovačkom groblju Boninovo, kao i sveta misa u crkvi Gospe od Milosrđa na Gorici sv. Vlaha.
Na Akademiji su dodijeljene i nagrade ovogodišnjim laureatima.
Odlukom vijećnika Županijske skupštine Nagrada za životno djelo Dubrovačko-neretvanske županije dodijeljena je posmrtno akademiku Luku Paljetku, Nagrada za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju Dubrovačkom simfonijskom orkestru, Folklornom ansamblu Linđo te trgovačkom društvu RADEŽ d.d. dok je Nagrada za doprinos ugledu i promociji Dubrovačko-neretvanske županije u zemlji i svijetu u proteklom jednogodišnjem razdoblju dodijeljena Javnoj ustanovi Nacionalni park Mljet kao i Metkovskom amaterskom kazalištu.
Metkovsko amatersko kazalište
Kultura grada Metkovića ove je godine obogaćena jednom velikom obljetnicom. U veljači je obilježeno 150 godina kazališnog života Metkovića. Danas je kazališni amaterizam u našem gradu i dalje uspješan zahvaljujući Metkovskom amaterskom kazalištu (MAK-u). Davne 1875. godine osnovana je kazališna sekcija čijim osnivanjem započinje djelovanje kazališnih amatera u našem gradu. I tako se od 1875. i osnutka kazališne sekcije koja je djelovala tijekom povijesti unutar Hrvatskog kulturnog društva Napredak, Narodnog kazališta Biokovsko-neretvanskog, Kulturno-umjetničkog društva koje je osnovano 1977. godine i imalo je kazališnu, glazbenu, pjevačku i folklornu sekciju te fotosekciju, djelovanje kazalištaraca nastavilo djelovanjem Metkovskog amaterskog kazališta (MAK-a) i Metkovske teatarske scene. Sve do danas, 2025. godine, djeluje MAK koji nastavlja tradiciju amaterizma s odraslim glumcima i s djecom u Malom MAK-u. Metkovsko amatersko kazalište i danas nastoji učinkovito pridonijeti kulturi svoga grada predstavama koje izvodi samostalno i u suradnji s kolegama glumcima, a ujedno i članovima MAK-a, iz doline Neretve. MAK se prvi put promovirao predstavom Kratki kurs dugog propadanja 1992. i otada su izvodili klasične i suvremene komade: od Arabala preko Brešana, Budaka, Cankara, Držića, Gogolja do Supeka, Vojnovića te surađivali s renomiranim redateljima Draženom Ferenčinom, Radovanom Marčićem, Jolandom Tudor, Tonijem Peharom, Matkom Brljevićem, Vasjom Kovačić, Borisom Matićem i ostalim redateljima amaterima. Metkovski kazališni amaterizam razvija se svakim danom, svakom novom predstavom u koju glumci amateri ulažu velik dio sebe i svoga života da bi metkovsko kazalište opstalo. Metkovsko amatersko kazalište svojim učinkovitim radom i dobrom voljom koju imaju glumci amateri daje čvrste temelje nastavku kazališnog života u Metkoviću koje ima bogatu tradiciju i vrijednost već 150 godina. Metkovci su ponosni na svoj kazališni život, na svoje glumce, starije i mlađe, koji nas uvode u svijet kazališne umjetnosti, od glumaca amatera do profesionalnih glumaca koji su svoje prve glumačke sposobnosti pokazali na metkovskim daskama. Svi ti glumci amateri, danas članovi MAK-a, zaslužuju priznanje i nagradu za očuvanje kazališnog života u Metkoviću.
Foto i tekst: DNŽ