COVID-19 se širi po Metkoviću i dolini Neretve, gdje je zabilježeno ukupno 356 aktivnih slučajeva. Najveći broj zaraženih je u Metkoviću 193, zatim slijede Ploče sa 100, Opuzen sa 33 oboljela dok su ostali u Kuli Norinskoj, Pojezerju i Zažablju. Primjerice u Metkoviću se u posljednjih nekoliko dana broj zaraženih povećao za 90. Riječ je o rapidnom povećanju novooboljelih a brojke su uvelike premašile statistike iz drugog i trećeg vala, piše Dubrovački vjesnik.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Stožer civilne zaštite najavio je strože epidemiološke mjere, no u dolini Neretve nema značajnijih kontrola čemu svjedoče i najnovije statistike. Brojevi će biti zasigurno i veći od srijede kada krenu redovita testiranja jer za vikend i blagdane testiranja se ne provode ili se provode u smanjenom obimu.

Za razliku od redova za testiranje koji se stvaraju ispred COVID ambulante u Metkoviću nema redova za cijepljenje protiv bolesti COVID-19. Metković i dalje drži neslavan rekord na samom dnu po broju cijepljenih osoba protiv Covida-19 u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Statistika kaže da je u Metkoviću obadvije doze cjepiva primilo samo 33 posto stanovnika. Brojčano gledano u Metkoviću se cijepilo manje od pet tisuća građana što je porazna statistika.

Usprkos tome, svakog vikenda se održavaju svadbe, bilo po svadbenim salonima u Metkoviću ili salonima preko granice. Svadbama prethode višednevna druženja pod šatorima, momačke i djevojačke zabave kao do COVID-19 ne postoji, a brojke u četvrtom valu rastu i već su odavno premašile one iz drugog i trećeg vala.

Više smo puta do sada pisali da su svadbe potencijalno velika žarišta širenja COVID-19, poglavito one koje se organiziraju bez poštivanja epidemioloških mjera. Uzvanicima na svadbama korona ne predstavlja nikakav problem iako će za nekoliko dana kada dobiju temperaturu stajati u redovima za testiranje, piše Dubrovački vjesnik.

Epidemiološka situacija na terenu je još lošija od službenih statistika Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo jer ima dosta slučajeva koji nisu evidentirani jer nisu tražili liječničku pomoć. Uglavnom liječničku pomoć traže oni koji su baš toliko loše da se ne mogu liječiti u kućnim ljekarnama ili pak oni kojima treba pravdanje bolovanja za izostanak s posla. U metkovskim ljekarnama najbolje se prodaju kućni testovi na COVID-19, koji ne ulaze u nikakve statistike, tako da se u ovom trenutku ne može znati koliko je stvarno zaraženih korona virusom.

Piše : Stanislav Soldo / DV

OGLAS