U vrijeme turističke sezone, nisu svi turisti posvećeni kupanju i razgledanju znamenitosti. Koncem prošloga tjedna na GP Nova Sela kod Metkovića oko 1 sat iza ponoći pred spuštenom rampom iz smjera susjedne Bosne i Hercegovine i GP Bijača, zaustavili su se Francuz i pratilja. Nervoza je bila očita tijekom čekanja na dovršetak skeniranja putovnica kod oboje suputnika, piše Dubrovački vjesnik.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Na kraju je utvrđeno kako su u vozilu, neprijavljena skrivali čak 12 kinder- jaja, što je drugi naziv za ručne bombe M- 75. Taj proizvod kragujevačke vojne tvornice Crvena zastava, zbog dodatka koji pri aktiviranju otpadne, poznat je i pod nazivom kašikara koja u radijusu od 10 do 12 metara može raniti tridesetak osoba. No, to nije bio kraj čuđenju policije i carinika: u vozilu se nalazilo i nekoliko kalašnjikova. Navodno, riječ je bilo o cigankama, odnosno kalašnjikovima proizvedenim u Kragujevcu.

Zaspao na ispitivanju

Naravno, Francuzi su uhićeni i privedeni dežurnom općinskom državnom odvjetniku u Metkoviću, a potom prepraćeni u Dubrovnik gdje je tijekom saslušanja kod suca istrage došlo do neobične situacije.

Naime, tijekom ispitivanja je Christophe B.P. (41) iz Annecya zaspao, dok se Isabelle M-J.C. (53), kako je sama priznala, neudana majka dvoje djece dobrog imovnog stanja iz Lovagnya, počela doslovce tresti te je sama zatražila metadonsku terapiju! Njezin prijatelj je ubrzo odveden u dubrovačku Opću bolnicu gdje je na Odjelu psihijatrije boravio dva dana, da bi se uskoro ponovno susreli u dubrovačkom zatvoru jer im je sudac istrage, zbog opravdane bojazni od bijega, kao stranim državljanima odredio mjesec dana istražnog zatvora.

Neslužbeno smo doznali kako su Francuzi, u svoju obranu, izjavili tek da su prihvatili ponudu neimenovanih naručitelja da za protuvrijednost od 5.000 eura odu u BiH i tamo preuzmu paket kojeg trebaju prevesti u Francusku. Lako je zaključiti da se iza ne baš osobito pametno sročene laži krije prikrivanje uloge mazgi, kako se u slengu nazivaju osobe što za novac ili drogu, za račun treće strane prevoze neki nezakoniti teret. A kao narkomani su se pokazali idealnim mazgama za kojima će malo tko žaliti. No, tu su i apstinencijske krize, što je rizik o kojem ipak trebaju brinuti naručitelji posla.

Šutnja u policiji

Iz policije u međuvremenu nije bilo priopćenja na ovu temu, a na upit o učincima Granične policije PU dubrovačko- neretvanske u segmentu ilegalnog uvoza, odnosno izvoza oružja preko državne granice odgovoreno da je na graničnim prijelazima najjužnije hrvatske Policijske uprave “u posljednjih deset godina evidentirano 775 slučajeva zapljena raznog oružja i streljiva. Po vrsti, najveći udio zapljena, gotovo 90 posto predstavlja hladno oružje kao što su primjerice bokseri, bodeži i raspršivači”:

Od ostalih zabilježenih slučajeva najviše se radilo o raznim vrstama streljiva i to najčešće onom koje posjeduju lovci, a koje nisu prijavili prilikom prelaska državne granice. Najmanji udio oružja, oko 0,02 posto otpada na zapljene plinskog oružja, oružja za signalizaciju, zračnog oružja, vatrenog oružja i slično. Ukupno, kao način počinjenja prekršaja, najčešće se radilo o propustu prijave oružja nadležnim tijelima prilikom prelaska državne granice, a koje je pronađeno tijekom obavljanja granične kontrole. – odgovor je glasnogovornice dubrovačke PU Andrijane Biskup, piše Dubrovački vjesnik.

Proradila svijest građana

U akciji Manje oružja – manje tragedija od 2007. do danas, na području Županije vraćeno je gotovo 128 tisuća eksplozivnih sredstava kao što su mine, ručne bombe, topovske granate, trombloni i slično, više od 296 tisuća raznog streljiva, nešto manje od 1000 kg raznog eksploziva, 52 pištolja, 143 komada automatskih, poluautomatskih i repetirajućih puški, 104 komada raketnih bacača, 175 kg baruta, oko 2.470 metara raznih štapina i skoro 4 tisuće raznih detonatora! Radi o oružju i minsko- eksplozivnim sredstvima prikupljenim dragovoljnim predajama građana.

Piše: Ahmet Kalajdžić / DV

OGLAS