HZJZ je objavio upute o samotestiranju učenika te naveo kako u nekim situacijama dio učenika ni ne treba testiranje ili da će se ono provoditi po posebnom dogovoru sa školom.
Navode i kako samo testiranje nije obavezno. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
O mjeri samoizolacije učenika:
- dobrovoljno
- besplatno
- provodi se brzim antigenskim testovima na virus SARS-CoV-2 za samotestiranje
- testovi se preuzimaju u školama
- uspješnim provođenjem ukida se mjera samoizolacije (karantene) za učenike.
Osnovni cilj zdravstvene mjere redovnog samotestiranja je povećati vjerojatnost za što duže održavanje nastave uživo u prostorima škole ukidanjem mjere zdravstvenog nadzora u samoizolaciji (karanteni). Dodatni cilj je smanjiti rizik od širenja bolesti COVID-19 u školi i u obitelji.
Provođenjem mjere dobrovoljnog redovitog samotestiranja na SARS-CoV-2 u potpunosti bi se ukinula obveza samoizolacije za učenike koji su u školi ili izvan nje bili u kontaktu sa zaraženom osobom, a nemaju simptome bolesti i imali su negativan rezultat testa.
Mjera redovitog samotestiranja je dobrovoljna. Za njenu uspješnu i učinkovitu provedbu važno je da što više učenika sudjeluje u redovitom samotestiranju.
Naravno, bilo bi bolje i sigurnije da se testiranje provodi češće, primjerice tri ili barem dva puta tjedno. No bilo bi izazovnije osigurati dosljednu provedbu testiranja te je ovo najbolja mjera koju u datim okolnostima možemo organizirati.
Svjetska zdravstvena organizacija i druge međunarodne zdravstvene organizacije u svojim preporukama naglašavaju da je održavanje škola otvorenim za učenike, odnosno održavanje nastave uživo u prostorima škole jedan od najvažnijih prioriteta.
Mjera redovitog samotestiranja uvodi se kao epidemiološka mjera smanjenja rizika za pojavu i širenje covida-19 i u cilju povećanja šanse za održavanje kontinuiteta nastave uživo u prostorima škole, koja je najkvalitetniji oblik nastave, sukladno brojnim literaturnim navodima i međunarodnim smjernicama. Iako bi bilo sigurnije što se tiče smanjenja rizika od zaraze da se rutinsko testiranje provodi češće, primjerice tri puta tjedno, to je mjera koja je najbolja što u datim okolnostima možemo organizirati. Niti jedna mjera prevencije zaraznih bolesti ne pruža apsolutnu, stopostotnu zaštitu te značajnim dijelom ovisi o suradljivosti i prihvaćanju mjere od strane korisnika i njenom pravilnom provođenju.
Tako i mjera redovitog samotestiranja uključuje obostrano povjerenje i suradnju između roditelja i učenika s jedne strane i nastavnika i škole s druge strane. Također, za najbolju učinkovitost prevencije bolesti COVID-19 važno je nastaviti primjenjivati i druge mjere prevencije, poput održavanja fizičkog razmaka, nošenja zaštitne maske i pojačane osobne higijene (pranje ruku) i prostora (provjetravanje).
Koji učenici provode samotestiranje
- svi učenici čiji roditelji/skrbnici su odlučili da njihovo dijete provodi mjeru redovitog samotestiranja
- učenici koji su u slučaju kontakta s pozitivnom osobom oslobođeni karantene temeljem preboljenja i cijepljenja sukladno uputama HZJZ-a mogu, ovisno o dogovoru škole i roditelja/skrbnika, sudjelovati u rutinskom samotestiranju na dva načina:
– kao i drugi učenici ili
– na način da se samotestiraju samo u slučaju pozitivnog testa tijekom rutinskog samotestiranja drugih učenika u istome razrednom odjelu.
Kako se provodi mjera samotestiranja?
Redovito samotestiranje učenika na SARS-CoV-2 brzim antigenskim testovima sastoji se od:
- rutinskog samotestiranje svih učenika koji sudjeluju u redovitom samotestiranju (jedanput tjedno) i
- samotestiranja učenika pojedinog razrednog odjela kada se na neki drugi način (neovisno o rutinskom samotestiranju) utvrdi da je neki od učenika pozitivan.
Rutinsko samotestiranje svih učenika koji sudjeluju u redovitom samotestiranju
Iako se preporučuje da se učenici samotestiraju ponedjeljkom prije nastave (ili nedjeljom prije spavanja), testiranje se može obaviti i neki drugi dan u tjednu koji odredi škola.
Bitno je da se samotestiranje provodi jedanput tjedno i da razmak između dva testiranja bude podjednak. Negativan rezultat testa roditelj bilježi u učenikovu bilježnicu/informativku koju učenik predočuje u školi, ili na neki drugi način na koji odredi škola dojavljivati školi. Pozitivan rezultat samotesta roditelj javlja školi i liječniku, a učenik s pozitivnim rezultatom ostaje kod kuće u izolaciji (vidjeti kasnije).
Samotestiranje učenika pojedinog razrednog odjela
Kao od početka pandemije, učenici ne dolaze u školu ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), već se javljaju izabranom liječniku koji odlučuje o testiranju na COVID-19.
Kada se zbog bolesti ili na neki drugi način, neovisno o rutinskom samotestiranju, utvrdi da je neki od učenika pozitivan na SARS-CoV-2, škola će učenicima koji su bliski kontakt pozitivnom učeniku (obično u istom razrednom odjelu) podijeliti dodatne testove za samotestiranje prvi sljedeći dan od saznanja o pozitivitetu te je potrebno obaviti samotestiranje na dan primitka testova.
Učenici koji budu imali negativan test, nastavljaju pohađati nastavu, a učenici koji budu imali pozitivan test samotestiranja, ostaju kod kuće te se javljaju liječniku i školi. S obzirom na raširenu praksu samotestiranja građana u vlastitom aranžmanu, u slučaju pozitivnog rezultata takvog samotesta kod učenika, roditelj/skrbnik javlja školi te škola pokreće samotestiranje razrednog odjela i bez čekanja potvrde BAT testom u zdravstvenoj ustanovi.
Učenici koji su oslobođeni samoizolacije temeljem preboljenja i/ili cijepljenja
Učenici koji su u slučaju kontakta s pozitivnom osobom oslobođeni karantene prema uputama HZJZ-a “POSTUPANJE S OBOLJELIMA, BLISKIM KONTAKTIMA OBOLJELIH I PREKID IZOLACIJE I KARANTENE” mogu, ovisno o dogovoru škole i roditelja/skrbnika, sudjelovati u redovitom samotestiranju na dva načina:
- kao i ostali učenici ili
- na način da se samotestiraju samo u slučaju pozitivnog slučaja u njihovu razrednom odjelu; u ovom slučaju učenici će također dobiti dva testa jer je preporuka HZJZ-a da se trebaju testirati odmah nakon posljednjeg kontakta te je preporučljivo da se testiraju i 5 – 7 dana od kontakta s pozitivnom osobom.
Učenici koji su u slučaju kontakta s pozitivnom osobom oslobođeni karantene sukladno uputama HZJZ-a, a odlukom roditelja/skrbnika ne žele sudjelovati u rutinskom samotestiranju, provode u vlastitom aranžmanu samotestiranje odmah nakon kontakta i 5 – 7 dana od kontakta.
Koji učenici su oslobođeni samoizolacije temeljem preboljenja i/ili cijepljenja?
Bliski kontakti izuzeti od karantene
Što ako je učenik u karanteni u trenutku kad počinje redovito samotestiranje?
Učenici kojima je izrečena samoizolacija unazad tjedan dana te im samoizolacija traje u vrijeme prvog rutinskog samotestiranja, u slučaju negativnog rezultata, kreću u školu, a izrečena samoizolacija se administrativno automatski centralno prekida te roditelji ne trebaju javljati liječniku da liječnik prekine samoizolaciju. Ako je rezultat pozitivan, učenik ostaje kod kuće u izolaciji te se javlja liječniku.
Može li se samotestiranje provoditi u školi?
covid provoditi mjeru samotestiranja u prostorima škole, a ne kod kuće, navedeno je također moguće organizirati, o čemu će roditelji/skrbnici dobiti dodatne informacije.
Koji je postupak prilikom bliskog kontakta učenika koji sudjeluje u programu redovitog samotestiranja?
Djeca koja sudjeluju u redovitom samotestiranju i koja nemaju simptome akutne zarazne bolesti i imaju negativan nalaz testa na SARS-CoV-2 idu u školu.
Razlika u odnosu na dosadašnje postupanje s učenicima koji su bili bliski kontakt oboljelih od covida-19 je da će se uvođenjem mjere redovitog samotestiranja učenika (testiranja brzim antigenskim testom za samotestiranje) ukinuti samoizolacija za sve učenike, uključujući i one koji do sada nisu bili izuzeti od mjere samoizolacije (karantene) temeljem cijepljenja i/ili preboljenja sukladno preporukama HZJZ-a.
Kontakt s pozitivnim ukućaninom
Dijeljenje kućanstva s osobom koja je pozitivna predstavlja veći rizik za zarazu od boravka u školi ili na izvanškolskim aktivnostima.
Učenici koji nisu oslobođeni samoizolacije temeljem preboljenja ili cijepljenja sukladno dokumentu “Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene” Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ako dijele kućanstvo s pozitivnom osobom, mogu biti oslobođeni samoizolacije:
- ako sudjeluju u redovitom samotestiranju učenika i
- ako se samotestiraju u vlastitom aranžmanu svaka dva dana tijekom 7 dana samoizolacije (i još 7 dana nakon završetka izolacije pozitivnog ukućana, ako su kontinuirano u kontaktu s oboljelim).
Učenici koji su oslobođeni samoizolacije temeljem preboljenja ili cijepljenja sukladno dokumentu “Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene” Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ako dijele kućanstvo s pozitivnom osobom, kao i kod svakog drugog kontakata s pozitivnom osobom, oslobođeni su samoizolacije bez obzira na to sudjeluju li u redovitom samotestiranja učenika ili ne, uz uvjet da se samotestiraju odmah nakon kantata te 5. – 7. dan od kontakta, što mogu učiniti u okviru redovitog samotestiranja učenika ili u vlastitom aranžmanu.
Kako provesti postupak samotestiranja?
Provodi se u 4 glavna koraka:
- pročitajte upute za uporabu i operite ruke.
- uzmite uzorak za testiranje.
- provedite testiranje.
- saznajte rezultat za 15-20 min.
Što ako je rezultat pozitivan, a što ako je negativan?
- negativan rezultat – učenik ide u školu
- pozitivan rezultat – učenik ostaje kod kuće, javlja se liječniku i školi.