Na Odjelu za mikrobiologiju Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, od 13. srpnja, bilo tko može doći i platiti uslugu serološkog testiranja na COVID-19. Cijena je 300 kuna, a osim znatiželje ili volje za sudjelovanjem i financiranjem epidemioloških istraživanja novog virusa, teško je naći razlog za takvo testiranje, piše Dubrovački vjesnik.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Nalaz u roku 24 sata

Zavod navodi kako su rezultati ovog testa dobar pokazatelj izloženosti virusu, pa mogu poslužiti za utvrđivanje stvarnog broja osoba koje su se zarazile i oporavile, bilo da su osjetile simptome ili su tzv. asimptomatski slučajevi. Riječ je, kažu, o kombinaciji enzimatskog imunotesta s krajnjom fluorescentnom detekcijom protutijela, tzv. ELFA. Navode kako je test visoke osjetljivosti i specifičnosti za kvalitativno određivanje IgM i IgG protutijela na novi koronavirus SARS-CoV-2, s mogućnošću semikvantitativnog praćenja. Testovima iz krvi se utvrđuje prisutnost i količina protutijela koja se razviju nakon kontakta s virusom.

Ovim se testiranjem detektiraju dva parametra, IgM protutijela koja se detektiraju u fazi zaraženosti SARS-CoV-2 virusom, sa i bez razvoja simptoma, te IgG protutijela koja govore o preboljenoj infekciji ili prošlom kontaktu s virusom, opet bilo da ste osjetili simptome ili ne. Testirana osoba svoj nalaz može dobiti i elektroničkom poštom u roku 24 sata.

Zbog čega bi netko platio serološko testiranje? Županijski zavod za javno zdravstvo na svojoj je stranici objavio vijest o početku seroloških tetiranja uz tekst u kojem stoji kako ova testiranja imaju dijagnostičku važnost za ranu detekciju bolesti, za praćenje dinamike bolesti, za epidemiološka znanstvena istraživanja novog virusa i bolesti, kao i „važnost za mnoge poslodavce kako bi znali koliko im je radna populacija prokužena i sigurna u slučaju novog kontakta“.

Postoji slučaj i u Dubrovniku da je ista osoba prinuđena drugi put ići u samoizolaciju zbog kontakta sa zaraženima od novog koronavirusa, a to znači da je spriječena ići na posao i skrbiti se za sebe i obitelj.

Pozitivan test ne znači i imunitet

Postavlja se pitanje: znači li pozitivan serološki test, odnosno nalaz koji ukazuje da je netko prebolio koronu, da ta osoba više ne mora u samoizolaciju u slučaju ponovnog susreta s oboljelima i može na posao? Znači li to da poslodavac može računati da je takav zaposlenik siguran u slučaju novog kontakta i neće ići na bolovanje?

– U tekstu se navodi kako je tumačenje nalaza serološkog testiranja nužno provoditi uz sve ostale relevantne podatke koje je nužno sagledati, a odnose se na virus, osobu i bolest, dakle, značajke SARS-CoV-2 virusa, infekcije COVID-19, kliničke slike i ostalih nalaza te epidemiološke anamneze, tako da tek tada možemo nešto reći o rezultatu testa određene osobe. Pozitivan serološki test ne znači da je osoba imuna na COVID, tj. ne može se sa sigurnošću to tvrditi, već kažemo da je osoba bila u kontaktu s virusom – kaže epidemiolog dr. Mato Lakić, ravnatelj Županijskog zavoda za javno zdravstvo.

Kako se ne bi donosili pogrešni zaključci, Zavod je odlučio sa službene stranice ukloniti dio teksta u kojem se testiranje preporučuje poslodavcima „kako bi znali koliko im je radna populacija prokužena i sigurna u slučaju novog kontakta“.
U Zavodu se inače provode i PCR testiranja kojima se utvrđuje je li netko zaražen virusom COVID-19.

Piše: Silvia Rudinović/Dubrovački vjesnik