U organizaciji Kordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) koja okuplja liječnike obiteljske medicine iz cijele Hrvatske danas je u Gradskoj knjižnici Metković održana radionica Kako prepoznati zlostavljano i zanemarivano dijete.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Uz liječnice Dijanu Ramić Severinac i Sandru Bočkaj iz Krapine u organizaciji i izvedbi radionice sudjelovala je i liječnica Sonja Barač iz DZ Metković. One su ovu temu prvi put predstavile na 10. Kongresu KoHOM-a koji je održan u Šibeniku u svibnju ove godine.

Sve manje je pedijatara, a sve više djece dolazi od najranije dobi u ordinacije obiteljske medicine i to je jedna tema o kojoj mi svi volimo šutjeti, glumiti da nismo vidjeli ili znali, a posljedice zanemarivanja i zlostavljanja djece su jako teške i ostaju kroz cijeli život. Zato bi htjeli potaknuti naše kolege liječnike kako da to što ranije prepoznaju, kako postupiti sa samim djetetom, s njegovom obitelji, kako zakonski postupiti s obzirom da imamo nekoliko zakona koji nas obvezuju, a kolege nisu s tim upoznate i mislim da se sve više i kroz škole u različitim radionicama radi na temama bullyinga, cyberbullyinga i ostalim novim metodama za zlostavljanje same djece. – naglasila je dr. med. Severinac.

Do ove radionice došlo je i na temelju istraživanja dr. med. Sandre Bočkaj koja je napravila iscrpnu anketu koju je ispunilo 235 liječnika što je bio dostatan razlog da se s ovom temom počne otvoreno govoriti na stručnim skupovima za liječnike.

Na današnjoj radionici su, među ostalima, bili prisutni načelnik MUP-a Metković Zlatko Bubalo, Josip Bjeliš  iz Služba za maloljetničku delikvenciju i obradu kriminaliteta, suradnica Zavoda za javno zdravstvo Matilda Kojundžić, dr.med. Matija Ćale Mratović i ravnatelj Centra za socijalnu skrb Metković Vatroslav Vugdelija.

OGLAS