Kada je u Pločama 14. rujna 1991.  Godine u akciji „Zelena tabla-Mala Bara“ osvojena prva neprijateljska vojarna u Domovinskome ratu i zaplijenjene ogromne količine naoružanja i vojne opreme (u pločanskom garnizonu bilo je pohranjeno oduzeto oružje Teritorijalne obrane Ploča, Metkovića, Vrgorca i Makarske), stanje na bojištima u Dalmaciji bilo je slijedeće: Drniš i Vrlika su pali, Kijevo je razoreno, po Sinju i drugim gardovima padale su granate, Zadar i Šibenik trošili su posljednje zalihe streljiva, Maslenički most bio je u rukama neprijatelja, a morske putove blokirala je JRM.

1. Andrija Pecar sa sudionicima akcije

Oružje iz Ploča donijelo je prekretnicu na bojištima ne samo u Dalmaciji. Ove godine priprema se najsveobuhvatnije obilježavanje te akcije s nizom događaja. U pripremi obilježavanja jednu od važnijih uloga ima povjesničar iz Brista Andrija Pećar koji radi u  Srednjoj školi u Pločama. On neumorno snima audiovizualne zapise sudionika akcije koji će ostati kao vječni trag na ta vremena.

Dubrovački vjesnik (petak-tiskano izdanje) donosi intervju s povjesničarom Andrijom Pećarom, ususret obilježavanju akcije “Zelena tabla-Mala Bara”.

„Cilj snimanja audiovizualnih zapisa bio je pokušaj da se dođe do odgovora na niz pitanja koja već 33 godine zanimaju širu javnost u vezi uloge pojedinaca i pojedinih postrojbi u akciji „Zelena tabla-Mala bara“, a koja su i nakon 33 godine neodgovorena ili oko njih postoje dvojbena mišljenja. Pronašli smo i definirali odgovore na mnoga pitanja kao što su: uloga postrojbi iz Metkovića, posebno R-satnije u samoj akciji, zašto te večeri nije došlo do adekvatnog  formiranja protuzračne obrane Poneretvlja, kako je te večeri bila moguća uspostava veze Garnizona i Splita unatoč radijskoj blokadi ili zašto nije došlo do uspostave kružnog toka koji bi omogućio lakši transport oružja…  Želja mi je bila kao čovjeku i povjesničaru koji se već niz godina bavi ovom temom i koji radi u Pločama razjasniti spomenute događaje vezane za povijest našega grada i stoga sam u izradi ovih audiovizualnih zapisa nastojao pristupiti temeljito i studiozno“, rekao je Pećar.

2. Andrija Pecar sa sudionicima akcije

Snimanju koje je trajalo više od mjesec dana  pristupilo je 50-ak sudionika, među kojima tadašnji ministar obrane Luka Bebić, politički vrh Metkovića i Ploča, organizatori akcije, većina zapovjednika postrojbi kao i „obični“ vojnici i policajci koje su njihove postrojbe imenovale.  Pećar je na taj način nastojao dobiti izvješća sa svih pozicija na kojima se akcija odvijala.

„Snimanju je pristupilo 97 posto pozvanih sudionika i snimljeno je preko 60 sati materijala, što govori o opsežnosti ovoga projekta. Pohranjeni materijal pomoći će budućim istraživačima akcije da, u kombinaciji s ostalim pisanim izvorima, bolje i kvalitetnije shvate događaje u gradu Pločama koji su se odigrali tih dana.

slika 3

O stečenim saznanjima koji bitno mijenjaju dosadašnje poglede na pojedine događaje tijekom akcije „Zelena tabla-Mala Bara“ obavijestit ću javnost na okruglom stolu „Velike su Male Bare“ koji bi se trebao održati 12. rujna 2024. s početkom u 19.00 sati u našemu Domu u Pločama. Na tom Okruglom stolu trebali bi sudjelovati autori koji su istraživali samu akciju kao i naš najpoznatiji povjesničar koji se bavi tematikom Domovinskog rata Ante Nazor.

Ovom prilikom pozivam sve sudionike akcije  i narod doline Neretve da prisustvuju spomenutom okruglom stolu i da zajedno obilježimo ovu akciju koja je bila prekretnica u „Rujanskom ratu-bitke za vojarne“ i koja ima veliku važnost ne samo za naše Ploče, već za cijelu Domovinu“, poručio je Pećar.

slika 2

Dubrovački vjesnik (petak-tiskano izdanje) donosi intervju s povjesničarom Andrijom Pećarom, ususret obilježavanju akcije “Zelena tabla-Mala Bara”.

Što je osvojeno u Pločama?

U akciji „Zelena tabla“zaplijenjeno je oko pet tisuća pušaka, 20 PA topova, 190 PM, veće količine zolja, 500 pištolja, tisuće tromblona, ručnih bombi, mina, raznog streljiva, sveukupno preko 300 tona raznog vojnog materijala, 120 kamiona i drugih vozila. Vojni kompleks u Malim Barama obuhvaćao je 16 zidanih skladišta osiguranih žičanom ogradom, visokom promatračnicom, mitraljeskim gnijezdom, stražarima, podoficirima i dresiranim psima. Snage ZNG-a u čitavoj Dalmaciji tada su imale tek 3 400 pušaka, a na snazi je bio embargo na uvoz oružja. Osvojeno oružje iz Ploča distribuirano je diljem bojišta u Hrvatskoj.

Slike: rogotin.hr