Od davnina je poznato kako se pčelinji proizvodi koriste kao hrana i kao lijek. Apiterapija pomaže i olakšava djelovanje farmaceutskih lijekova jačajući imunitet tijela. Veoma bogat sastav pčelinjih proizvoda pomaže i u sprječavanju nastanka raznih bolesti. Pčelinji proizvodi med, propolis, matična mliječ, cvjetni prah, vosak i pčelinji otrov utječu na zdravlje na brojne načine. Djeluju antimikrobno, antivirusno i antifungalno.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Nova grana apiterapije zove se apiinhalacija. To je udisavanje mikroklime pčelinjaka, koja korisno utječe na liječenje dišnog sustava, ali i na psihičko zdravlje. Relativno je mlada grana apiterapije i upotrebljava se u zadnjih 30-ak godina.

U Kobiljači kod Ploča odnedavno je koristi OPG – Pčelarstvo Kuran, čiji je vlasnik Josip Kuran. Funkcionira tako da korisnik udiše sve proizvode pčelinje zajednice pri čemu mikroelementi koji iz njih isparavaju putem alveola i razmjene plinova dospijevaju u krvotok. Čak i osobe koje su alergične na pelud mogu koristiti apiinhalaciju zbog toga što se za vrijeme intenzivne paše, kada se apiinhalacija koristi, pri unosu u košnicu pelud dobiva određenu količinu vlage. Indikacije za apiinhalaciju su široke: alergije, kronični bronhitis, upala srednjeg uha, kašalj, kratkoća daha, bolesti pušača, sinusitis, edem sluznice, opća fizička slabost, stres, migrena, pad imuniteta itd. Apiinhalacija se odvija putem posebnih inhalatora, napravljenih samo za tu primjenu, u prostorima koji se nazivaju apikomore.

„Ideja o bavljenju pčelarstvom proizišla je iz jedne plemenite i korisne životne priče. Okolnosti različitih sudbina su odvele kolegu u Irsku, a ja sam preuzeo njegovih šest košnica  i uz podršku članova obitelji krenuo u očuvanje i spas postojećih pčelinjih zajednica. Ljubav prema pčelarstvu, obnova starih i širenje novih zajednica me vodila k ostvarenju, učenju i spoznaji korisnih informacija. Pčelinje zajednice, proširenje prostora, matice, umetanje satnih osnova i očuvanje radnog raspoloženja su me doveli do konačnog cilja. Oformio sam OPG, osigurao uvjete za mednu godinu i potaknut respiratornim problemima članova obitelji, educirao se i odlučio ponuditi i drugima blagodati pčelinjega rada. S pogledom na polje Jezero, u prekrasnom prirodnom okruženju, uz košnice sam instalirao poseban prostor za inhalaciju po pravilima struke. Koliko znam, ovo je prva apikomora u našoj Županiji, koju već koriste moderne i ekološki osviještene zemlje, i ona će prvenstveno koristiti jačanju imuniteta djeci i odraslima“, rekao je Josip Kuran, naglasivši kako jedna inhalacija traje 20 minuta, te da je najbolje, nakon kratke pauze, napraviti još jednu i tako dva do tri puta tjedno. Inhalacije su besplatne, a interes je, kako tvrdi, jako velik.

Josip, inače, ima ukupno 35 košnica pčela i uglavnom poslove obavlja sam. Ponekad, kada to okolnosti zahtijevaju, u pomoć mu priskoči i punac. Ne krije kako je u početku mislio da će biti malo manje obveza, ali nije se pokajao, jer je vremenom zavolio ovaj posao. I stigne ga raditi kvalitetno, usprkos činjenici da dosta vremena i energije mora odvojiti i za obradu vinograda od 12 tisuća loza.

O ovoj temi čitajte u novom tiskanom izdanju Dubrovačkog vjesnika.

OGLAS