Sigurnost prije svega – mogućnost odabira online nastave za 2020./2021. naziv je nove javne grupe na Facebooku koja trenutno ima više od 740 članova. Grupa je kreirana 8. kolovoza 2020. godine. Budući da je javna, svatko je može pronaći, vidjeti tko je u grupi i što objavljuje.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Grupu smo osnovali kao roditelji koji ne žele da se o sigurnosti i zdravlju njihove djece odlučuje mimo njih. Smatramo da spašavanje naše ekonomske situacije ne smije biti prioritetom nad zdravljem naše djece i članova njihovih obitelji. Istovremeno razumijemo da mnogi roditelj nisu fizički u mogućnosti brinuti o djeci od kuće, no mnogi su voljni i spremni na to, te se stoga zalažemo za otvorenu opciju pohađanja online nastave za šk. god. 2020./2021., stoji u opisu grupe koja ima šest administratora i moderatora.

Iz Ministarstva obrazovanja poručuju kako je njihov cilj da od 7. rujna učenici pohađaju nastavu u učionicama uz pridržavanje svih epidemioloških mjera. U iznimnim slučajevima u suradnji s CARNET-om nastajat će se osigurati online nastava, u pravilu prema unaprijed određenom rasporedu za učioničku nastavu, za sve učenike koji zbog epidemioloških razloga neće moći sudjelovati na nastavi u učionicama.

U tijeku je i ustrojavanje savjetodavno-operativnog tijela u kojem će sudjelovati cijeli niz stručnjaka, od epidemiologa do predstavnika CARNET-a, agencija, sindikata, ravnatelja i osnivača škola, naših vodećih znanstvenika do raznih drugih dionika. Navedeno tijelo imat će zadatak razrade scenarija te prijedloga mjera, aktivnosti i uputa. U spomenutom tijelu bit će jedna osoba epidemiolog, koja će biti zadužena za direktnu komunikaciju s Nacionalnim stožerom i koja će upute Stožera pretočiti u realnost, ali jednako tako i Nacionalnom stožeru prenijeti sve specifičnosti škola, vrtića i fakulteta. Navedeno tijelo sastat će se idući tjedan, odgovorili su iz Ministarstva na upit web redakcije HRT-a.

Na pitanje hoće li roditelji moći birati žele li da im dijete ide u školu ili prati nastavu online, odgovorili su nam kako je njihov pristup da sva djeca idu u školu, a ako postoji opravdani razlog, kao i prije epidemije, stručne osobe odlučit će može li dijete pohađati nastavu kod kuće. Sigurno nećemo ići s varijantom dobrovoljnosti i prebacivanja odgovornosti na roditelje da roditelji odlučuju hoće li dijete ići u školu ili ne.

Podsjetimo, nova nastavna godina počinje 7. rujna, a za provedbu nastave, kako je jučer poručio pomoćnik ministra obrazovanja Momir Karin – moguća su tri scenarija.

Napomenuo je kako je stajalište ministarstva da djeca trebaju biti u školama, pa tako neće biti potpune blokade sustava ako se dogodi slučaj zaraze koronavirusom i pojavi određeno žarište. Podsjetio je i da će se tijelo u kojemu sudjeluju epidemiolozi, osnivači školskih ustanova, obrazovni sindikati i agencije sastati sljedeći tjedan i ubrzo razraditi jasne upute školama.

Otvoreno pismo Ministarstvu

Ministarstvu znanosti i obrazovanja roditelji u grupi Sigurnost prije svega – mogućnost odabira online nastave za 2020./2021. uputili su otvoreno pismo i zatražili odgovore na više pitanja. –Tražimo da se u ovoj izvanrednim pandemijskim okolnostima prihvati daleko racionalnija opcija online nastave, kao opcija koju treba doraditi, a koja realno najviše štiti zdravlje građanki i građana RH i naše djece, zaključuju u pismu iznoseći svoje argumente.

Naglašavaju pravo na odabir kao posljedicu ugroženosti zdravlja i djece i odraslih te obavezu države da tome udovolji. Od Ministarstva traže jasne upute prije početka školske godine i napominju kako politika škole pod svaku cijenu izaziva stres i strah kod roditelja i djece. Upozoravaju kako još nije dovoljno poznato ponašanje koronavirusa, a da su u školama higijenski uvjeti nedostatni.

Naročito ističu problem slanja u školu djece koja su rizična. Pitaju i kolika je ekonomska cijena slanja djece u školu, ukoliko bi došlo do širenja zaraze. Porukom da online škola štiti realnu školu apeliraju da se iskoristi sve dosad uloženo u digitalizaciju obrazovanja.

OGLAS