Na blagdan sv. Ilije, zaštitnika Metkovića, prisjećamo se jednog važnog događaja koji je, nažalost, gotovo pao u zaborav – Viškog boja, koji se odigrao 20. srpnja 1866. godine u akvatoriju otoka Visa između talijanske i austro-ugarske mornarice. U toj velikoj pobjedi sudjelovali su brojni mornari iz Dalmacije, među njima i Metkovci te Neretvani.

Nekada su stanovnici Metkovića i cijele Neretvanske krajine dobro znali koliko je važno obilježavati ovu pobjedu nad talijanskim osvajačima i što je ona značila za cijelu Dalmaciju.

Posebno je zanimljiv članak na koji me upozorio povjesničar Mijo Igor Ostojić, kojem ovom prilikom zahvaljujem. U njemu se opisuje proslava 25. obljetnice Viškog boja u Metkoviću, održana 20. srpnja 1891. godine.

Metkovska Plokata (današnji Trg kralja Tomislava) tada je osvanula s velikim transparentom, što se očito nije svidjelo kotarskom poglavaru Alessandru Nalliniju i ljekarniku Piu Brunattiju, pripadnicima tadašnje talijanske zajednice. Poslali su žandare koji su transparent uklonili.

Isti se transparent nalazio i na zgradi hotela Austrija, u kojoj su bile prostorije Hrvatske neretvanske čitaonice. Žandari su razgovarali s tadašnjim predsjednikom čitaonice Silviom Tadićem, koji nije dopustio skidanje transparenta.

Nikada nećemo saznati tko je sastavio njegov tekst, iako se pretpostavlja da je autor mogao biti Petar Bošnjak, tadašnji općinski tajnik.

Na transparentu je pisalo:

DANAS 20. SRPNJA 1891. – SLAVIMO 25. GODIŠNJICU VIŠKOG BOJA – MI HRVATI KOJI POD VODSTVOM HRABROG TEGETTHOFFA DUŠMANE TALIJANE STRAŠNO POTUKOSMO – ONDA, SADA, VAZDA – NEPRIJATELJIMA NAŠIM NA KOPNU, NA MORU – GROB.

Za sudjelovanje u obrani Dalmacije car Franjo Josip u prosincu 1866. odlikovao je i dvojicu Metkovaca – gradonačelnika Filipa Dominikovića te Iliju Bošnjaka, načelnika narodnog ustanka u Metkoviću.

Pouzdano je poznato da je Metkovac Pavo Gabrić sudjelovao u Viškom boju kao mornar na brodu Kaiser Max. Sudjelovao je i u još dvije velike bitke austrijske vojske – kod Solferina 1859. godine te u Helgolandskom boju 1864. godine tijekom rata Austrije protiv Danske. U vojnoj službi proveo je ukupno 10 godina i osam mjeseci.

Mijo Igor Ostojić pronašao je i podatak o još jednom Neretvaninu prezimena Šiljeg kao sudioniku Viškog boja, no bez navođenja imena. Vjerojatno ih je bilo i više.

Pavao Gabrić, Andrijin, (1838. – 1924.) iz Metkovića (desno!)

Ako netko u obiteljskim pričama čuva sjećanje na još kojeg Metkovca ili Neretvanina koji je sudjelovao u Viškom boju, bilo bi vrijedno da to podijeli s javnošću.

Ovih se dana na Visu održava i izložba o putovanju cara Franje Josipa Dalmacijom 1875. godine, na koju me upozorila naša sugrađanka Zrinka Radunić (Jurić). U nastavku dijelim nekoliko fotografija s te izložbe.

Pozdrav svima i čestitke povodom blagdana našeg zaštitnika, sv. Ilije.