Svjetski maratonci, oni koji su ljubitelji pomalo ekstremnih izazova, ove godine čekaju samo jednu stvar – a to je Svjetsko prvenstvo u planinskom trčanju na duge staze. Lokacija? Ni manje, ni više nego Argentina, točnije prostrana i surova Patagonija.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Svjetsko prvenstvo održat će se 15. i 16. listopada i na njemu će sudjelovati i naš Ante Živković koji se planinskim maratonom bavi tek četiri godine i ponajbolji je u Hrvatskoj. A sve je počelo utrkama od 2000 metara…

Ali ja nisam ništa znao o tome. Potom je sestra gledala jednu utrku štafete u Dubrovniku te smo htjeli sastaviti tu štafetu i trčati pa smo ona i ja pitali moja dva prijatelja trkača žele li nam se pridružiti – i pristali su. Pobijedili smo. A dan nakon bila je još jedna utrka i bio sam bolji od ovog prijatelja koji trči i tako sam krenuo sa svime – prisjeća se Ante 2015. godine i svojih početaka pa nastavlja.

Priroda i uživanje

Za koju god sam utrku saznao, na nju sam išao. Uglavnom po Dalmaciji jer mi je bilo blizu zbog fakulteta. Tako se to vezalo jedno na drugo i 2015. nastupio sam na utrci koja je bila izborna za Svjetsko prvenstvo u Sloveniji u planinskom trčanju na duge staze . Podijelio sam treće mjesto i izborio nastup u reprezentaciji. Tako je krenulo moje planinsko trčanje.

Objasnio je i koja je razlika između planinskog trčanja na duge staze i običnog maratona za njega najvažnija.

Planinski maraton je bolji jer je ljepši doživljaj, priroda, uživanje, dok u običnom cestovnom maratonu nema nekog pejzaža i moraš cijelo vrijeme imati svoj tempo. A ovdje si u prirodi priroda, ima uspona, teže je i iscrpljujuće. Jednom smo trčeći naišli na krave, bikove, a na Velebitu smo vidjeli i poskoke. Moraš biti spreman na sve.

Je li spreman na uvjete u Patagoniji i Svjetsko prvenstvo koje je na rasporedu 15. i 16. studenog ove godine?

Gledao sam teren na internetu, ima malo kamena, ali to mi odgovara. Kod nas ga baš i nema. Nisu neke utrke kod nas konkurentne da bi se moglo pripremiti za to. Možda jedino Velebit. Tamo je moj klub organizirao utrku, ali ne čeka nas na SP-u takav teren. Tamo će biti trčljiv tren.

A baš tamo Živković će trčati obje discipline, i 16 kilometara i utrku od 40 kilometara.

Bit će teško fizički, psihički ne ako si pripremljen na dužinu. Maraton je sam po sebi težak, planinski je još teži. Trčao sam i prije tako, ali nikada na razini Svjetskog prvenstva. Na takvim utrkama nema kalkulacija i strategija, mora se ići jako na obje utrke. Konkurencija je na svjetskoj razini jaka, kod nas u Hrvatskoj se ne ulaže puno u izvanstadionsku atletiku. Zato Hrvati nisu konkurentni na višem nivou.

To je i jedan od razloga zašto Savez ne financira ovo Svjetsko prvenstvo?

– Na početku godine Savez je odlučio koje se utrke plaćaju, prošle godine išlo se i na Svjetsko prvenstvo i na Europsko prvenstvo koja su bila u Poljskoj i Makedoniji. Ovo je daleko, a i zna se da nismo konkurentni, tako da sami plaćamo ako želimo ići.

Naš Savez ne financira ovo Svjetsko prvenstvo, već trkači osobno

Ante kaže da bi trošak odlaska na SP u Argentini za njega mogao biti oko 12 tisuća kuna. No to ga ne sprečava da ode.

Idem zato što to volim, već sam bio na takvim utrkama. Bit će to iskustvo više, nastup za reprezentaciju i želim biti bolji nego zadnji put. Nadam se da će sve biti po planu.

S obzirom na to da je sam svoj trener utrke i natjecanja diktira si sam. Za ovaj SP dobro se priprema.

Svaka utrka je priprema, nema nekih klasičnih. Prije prvenstva trčim trailove i to mi je kao trening za Svjetsko prvenstvo. Što se tiče planinskih utrka, u dobroj sam formi. Baš sam nastupao u Italiji prije tri tjedna i bio sam drugi (1.37:37), nakon toga bio sam u Francuskoj na trailu. Tamo sam bio 12. U dva dana dvije utrke, to mi je bila svojevrsna priprema. Bio sam zadovoljan. Sada na SP-u bilo bi super završiti utrku, ali to nije cilj. Cilj je ostvariti što bolji plasman, a koliko će to biti ostvarivo, vidjet ćemo. Cilj je pokušati biti u prvoj polovici natjecatelja. Da budem na razini više od zadnjih europskih i svjetskih prvenstava na kojima sam bio – kaže naš maratonac pa otkriva o čemu jedan sportaš razmišlja kada trči 42 kilometra.

– Mogu reći za sebe, ali i druge da nema puno razmišljanja o nečem drugom. Koncentracija je usmjerena na utrku, na tempo i trčanje. Ništa drugo.

Prvostupnik je kineziologije i posvećuju se razvoju djece

Ante je ove godine došao do titule prvostupnika kineziologije, a prošle je godine u Zaprešiću otvorio svoj atletski klub Fit. Kreće i u trenersku karijeru.

– Teško je, ali tko želi, nađe način, tko ne želi, nađe izgovor. Treba se rasporediti vrijeme i staviti granicu da se ne ide u širinu. Ako se radi profesionalno, radi se s nekoliko sportaša, individualni je pristup. Imamo dosta članova, deset osoba po treneru. Motivacije mi za sve to nikada ne nedostaje.

Inače, on je član AK Dubrovnik, a prije trčanja vozio je bicikl i igrao nogomet. S biciklom je i bio na nekoliko brdskih utrka, a onda je krenuo s maratonom, vidio da može konkurirati i u tome i ostao. Pored svega sada i sam s klubom Fit organizira utrke.

– Ovaj tjedan organiziramo treće kolo zaprešićke lige, a glavna utrka je Božićna West Gate utrka. Sve naše utrke uključuju djecu, baš smo se tome posvetili po kategorijama, elektroničko mjerenje vremena imamo, kao i medalje, sve. Napravili smo razinu više za cestovnu atletiku za djecu – ponosno je zaključio.

Piše: Katarina Kušec/Večernji list