Možda ste i sami ovih dana dobili spam e-mail poruku kakvu možete vidjeti uz ovaj tekst. Riječ je o najnovijem nisu pokušaja internetske prijevare, o kojima se oglasio i MUP.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Policija je, kažu, u posljednje vrijeme zaprimila više prijava građana koji su na svoje adrese elektroničke pošte zaprimili sumnjive poruke elektroničke pošte u kojim ih nepoznate osobe ucjenjuju navodeći kako su na njihova računala ili mobilne telefone instalirali zloćudne računalne programe (malware) putem kojih su ostvarili pristup njihovim osobnim podacima te ih traže iznos od 950 EUR u bitcoinima (BTC) kako navedene podatke ne bi javno objavili.

Poruke obično stižu s e-mail adrese lažirane tako da izgleda kao da su poslane s adrese samog primatelja. Ovoga puta, za razliku od nekih ranijih slučajeva, prijevod “ucjenjivačkog” teksta na hrvatski jezik nešto je malo kvalitetniji.

Primjer teksta ucjene

Sve je to laž

Upozoravamo mi, a i MUP, da je riječ o prijevari i da građanima vrlo vjerojatno nisu ukradeni nikakvi podaci niti su tajno snimljeni u nepoćudnim radnjama, kako se u mailu navodi. Svejedno, preporuka je ažurirati lozinke za pristup e-mailu i ne koristiti istu lozinku više puta. Poželjno je koristiti i password managere ili neka slična rješenja, no te se preporuke mogu smatrati i općenito korisnima te nisu nužno vezane uz ovaj najnoviji slučaj.

Ucjenjivači koji su ovih dana krenuli s prevarantskom kampanjom za sada su imali nešto uspjeha. Kako su nešto ranije otkrili naši forumaši, na bitcoin adresu koja se navodi u malu (15WFuB2rBPDpzBbjaT26zKfqwXtssJv7FS) već je sjelo, u trenutku nastanka ovog teksta, pet uplata naivnih ili uplašenih žrtava. Stoga još jedno savjet – ako dobijete ovaj mail ne nasjedajte na ucjenu, već ga jednostavno izbrišite i zanemarite.

Obavijest nacionalnog CERT-A

Nacionalni CERT je danas također objavio kako su zabilježili veći broj prijava ovakvih poruka. Evo kako pojašnjavaju slučaj i što preporučuju:

Ucjenjivač navodi da posjeduje snimke s web kamere žrtvinog računala kojoj je pristupio dok je žrtva navodno pregledavala web stranice pornografskog sadržaja. Pri tome prijeti objavom navodne “ponižavajuće” video snimke svim žrtvinim kontaktima koje je prikupio s Facebooka i e-maila.

Važno je napomenuti kako poruka elektroničke pošte ne sadrži nikakav zlonamjerni sadržaj. Nacionalni CERT korisnike savjetuje da ovu i sve ostale poruke ovoga tipa zanemare i uklone iz svojeg sandučića elektroničke pošte.

Piše: Sandro Vrbanus/BUG