Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije krajem godine objavio je Kalendar cijepljenja u Hrvatskoj u 2019. godini, u kojem stoji jedno posve novo obvezno cjepivo. Od 1. siječnja, sva novorođena djeca će s navršena dva mjeseca života primiti cjepivo protiv pneumokoka.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ovo cjepivo bebe će primati uz tzv. „6u1“ cjepivo protiv difterije, tetanusa, pertusisa, dječje paralize, H. influenzae tipa B i hepatitisa B.

– Većina zemalja Europske unije cijepi protiv pneumokoka, sad smo se i mi svrstali među njih. Prvenstveno se cijepe mala djeca s navršena dva mjeseca života, potom s četiri i s 12 mjeseci, dakle u tri doze. Radi se o cjepivu protiv bakterije Streptococcus pneumoniae koja može prouzročiti upalu srednjeg uha, gornjih dišnih puteva, pluća, ali može izazvati i upalu moždane ovojnice, tj. meningitis. Cjepivo je važno jer štiti od teških oblika infekcija ove bolesti, a iako se cijepe djeca, ovim se štite i ukućani s obzirom da su infekcije pneumokokom česte – kaže dr. Miljenko Ljubić, voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.

Pneumokok je jedan od najčešće zabilježenih uzročnika bakterijemija i meningitisa u djece i odraslih. Kako pojašnjava Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), sve češće je prisutna rezistencija pneumokoka na konvencionalne antibiotike, što iziskuje pronalaženje drugih efikasnih metoda kontrole bolesti – kao što je cijepljenje.

Iako je upala srednjeg uha najčešća klinička manifestacija pneumokokne bolesti kod djece, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) procjenjuje kako u Hrvatskoj godišnje od pneumokokne pneumonije oboli oko 230-ero djece mlađe od pet godina, a 12-ero djece mlađe od pet godina oboli od pneumokoknog meningitisa.

Prema podacima HZJZ-a, od ukupnog broja prijavljenih bakterijskih meningitisa 2016. godine, tek u polovici prijava naveden je uzročnik i u tim je prijavama u 50 posto kao uzročnik naveden pneumokok.

Dubrovnik je poznat po slaboj procijepljenosti male djece protiv ospica, zaušnjaka i rubeole, a prošla godina ostat će upamćena po pojavi ospica. Posljednji objavljeni podaci govorili su o 17 evidentiranih slučajeva ove zarazne bolesti, sve je rezultiralo raspravama o učinkovitostima, ali i strahu roditelja od štetnosti cijepljenja.
Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a objavila je podatke o neželjenim reakcijama cijepljenja u 2017. godini. Prijavljeno je 146 nuspojava nakon cijepljenja te godine, od toga 106 na obvezna cjepiva, uglavnom su to bile lokalne reakcije.

OGLAS