Iz Savjetodavne službe upozoravaju maslinare da je na području Dubrovačko-neretvanske ežupanije započeo let druga generacije maslinovog moljca koji je u visokom intenzitetu i iznad praga štetnosti. Zbog visoke populacije uputo je provesti suzbijanje.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Mjere suzbijanja se provode kad plod masline dostigne veličinu od 4-5 mm. Na položajima gdje još traje cvatnja i gdje plod nije dostigao adekvatnu veličinu  ne žuriti sa zaštitom.

Za suzbijanje maslinovog moljca dozvoljeni su  pripravci na osnovi:

  • fosmeta ( Imidan50 WG)
  • dimetoata (Rogor 40, Chromogor, Perfekthion, Calinogor)
  • deltametrina (Decis 2,5 EC, Poleci plus, Rotor super, Scatto).

Pripravci na osnovi aktivne tvari deltametrina imaju slabiji učinak pri povišenim temperaturama.

Pripravci na osnovi Bacillus thuringiensis subsp. dozvoljeni za suzbijanje gusjenica maslinovog moljca u ekološkoj proizvodnji su: Baturad WP, Biobit WP. Na osnovi azadiraktina su: Neemazal T/S. Ovi pripravci djeluju na ličinke nižeg razvojnog stadija (L1 i L2), a zbog njihove fotolabilnosti suzbijanje se provodi  u kasnim popodnevnim satima (predvečer).

Maslinari se upućuju na redoviti pregled maslinika na prisutnost maslininog svrdlaša koji štetu pravi do okoštavanja koštice, a osobito je prisutan na kamenitim terenima i u zapuštenim maslinicima. Najbolje se vidi rano ujutro metodom  trešnje  grana na bijelu podlogu ili pregledom plodića –crni ubodi ili točkice . Dozvolu za suzbijanje maslininog svrdlaša u RH ima pripravak na osnovi aktivne tvari dimetoata: Rogor 40.

Pripravke primijeniti sukladno uputi  na etiketi sredstva za zaštitu bilja.

Podatci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na  adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Upozoravamo na obvezu popunjavanja evidencije primijenjenih sredstava za zaštitu bilja, kao i na pravilno zbrinjavanje prazne ambalaže nakon uporabe.

Piše: Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.

OGLAS