Hercegovačka općina Čitluk bi mogla uskoro promijeniti ime u Brotnjo kako se ovo mjesto zvalo prije 716 godina. Time bi se konačno realizirala inicijativa koja živi u tom hercegovačkom kraju još od 90-tih godina, javlja Klix.ba.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Inicijativa za primjenu imena Čitluku pojavljivala se više puta od devedesetih godina prošlog stoljeća do danas, ali nikad nije realizirana, iako mještani tog podneblja u žargonu Čitluk zovu Brotnjom već dugo vremena.

Da bi se Čitluku uskoro moglo i službeno vratiti ime staro sedam stoljeća i da se poduzimaju već određene aktivnosti za preimenovanje Čitluka u Brotnjo potvrdio je i načelnik te hercegovačke općine Marin Radišić.

On je Večernjem listu rekao da su već utvrdili proceduru koju je potrebno uraditi i da vjeruje kako će uskoro u to i krenuti.

Općina Čitluk je smještena u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, a osnovana je 1955. godine sa sjedištem u Čitluku. Dan Općine ustanovljen je poslije prvih demokratskih izbora i slavi se 24. svibnja kada se prvi put spominjanje ime Brotnjo.

Najstariji sačuvani nadnevak pisanog spomena imena Brotnjo, odnosno današnje Općine Čitluk, datira iz 24. svibnja 1306. godine u jednom aktu dubrovačkoga kneza i sačuvan je u Povijesnom arhivu u Dubrovniku.

Jedna je od prostorno manjih općina u BiH na površini od 181 kilometara kvadratnih i prema zadnjem popisu stanovništva iz 2013. godine ima 18.140 stanovnika.

Iako se svrstava u prostorno najmanje općine, ubraja se u gospodarski najrazvijenije općine u Federaciji BiH, a najvažnija gospodarska grana je turizam, zahvaljujući Međugorju koje je najposjećenije hodočasničko i turističko mjesto u BiH.

Prostor Općine Čitluk je i najveće vinogorje u BiH, a gotovo svaka obitelj ima vlastiti vinograd i vino.

Tu se vinova loza obrađuje stoljećima i piju najbolja autohtona vina, koja zadnjih godina zauzimaju sve značajnija mjesta na tržištima širom BiH ali i izvan granica naše zemlje, piše Klix.ba.

OGLAS