Odgojiteljice Dječjeg vrtića „Radost“ iz Metkovića Jadranka Jerković, Tonćika Gujnović i Marijana Bebić sa svojim su skupinama predškolaca provele projekt Tragom nestalog grada. Cilj projekta bio je upoznavanje vrijednosti zavičajne kulturne baštine. Vanjski suradnik na tom projektu bio je 5.b Osnovne škole don Mihovila Pavlinovića sa svojom razrednicom i učiteljicom Povijesti Keti Petrović. S veseljem su primili vijest da će taj projekt biti predstavljen na Državnoj smotri u Zagrebu.
Učenici 5.b razreda Marko Cvitković, Ana i Lea Medak Kovačević, Lea Volarević teKristina Daničić priredili su vrtićanima PowerPoint prezentaciju Tragom nestalog grada. Vrtićane su upoznali s arheologijom i arheolozima, s postojanjem grada Narone te koliko je dugo grad postojao, kada i kako je porušen i zaboravljen. Petaši su svojim mladim prijateljima iz vrtića „Radost“ predstavili tko je i što radi arheolog, što je i čemu služi muzej te što nam pričaju ostatci stare Narone. Također su čuli „Legendu o caru Norinu“ iz knjige Sto najljepših legendi i povijesnih priča iz hrvatske prošlosti. Razgovarali su o našoj najpoznatijoj legendi te dobili prigodne listiće o njoj. Vrtićani, sudionici projekta, također su posjetili kabinet Povijesti i u njemu vidjeli materijalne povijesne ostatke, predmete od gline, posude, fibule i tematske plakate. Još su saznali da je Muzej Narona prvi muzej in situ u Hrvatskoj, tj. izgrađen je na samom povijesnom lokalitetu. Služi očuvanju kulturne baštine jednog naroda i Neretvani su s pravom ponosni zbog tako bogate kulturne baštine i važnosti grada Narone u razdoblju procvata Rimskoga Carstva. Mladi povjesničari iz 5.b razreda također su objasnili vrtićanima da je Narona arheološkim otkrićem ponovo dobila svoj sjaj i oživjela kroz pronađene ostatke koji čovjeku današnjice pružaju uvid u bogatu prošlost grada te u svakodnevnicu minulih vremena.
Polaznici Dječjeg vrtića „Radost“ ovim su projektom postali mali istraživači i arheolozi te upoznali razne ostatke prošlosti, materijalna povijesna vrela i tako, na njima vrlo zanimljiv način, postali svjesni važnosti i bogatstva kulturne baštine svoga užeg zavičaja.
Projektom „Tragom nestalog grada“ mali predškolci sudjelovali su na Regionalnoj smotri projekata iz područja Nacionalnog odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo Vlade RH koja je održana u amfiteatru Sveučilišnog kampusa u Dubrovniku, 18. i 19. travnja. Svi sudionici regionalne smotre, tako i naši vrtićani, svoje projekte su predstavili PowerPoint prezentacijama. Nakon prezentacija, predškolci su saznali da su predloženi za državnu smotru.
Sudionicima projekta čestitamo i želimo im puno uspjeha na predstavljanju projekta u Zagrebu.