Ministarstvo uprave i pravosuđa predložilo je izmjene pravilnika o javnobilježničkim tarifama čime će one poskupjeti u prosjeku 25 posto te sve uputilo u javno savjetovanje.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Navode kako se Pravilnik o privremenoj javnobilježničkoj tarifi mijenja kako bi se revidirao sustav nagrada za najčešće javnobilježničke radnje.

Poskupljenje objašnjavaju ovako: javni bilježnici moraju biti više angažirani prema strankama i rade sve složenije i dugotrajnije poslove.

“Zbog nesporne činjenice da su se nadležnosti javnih bilježnika značajnije proširile u odnosu na vrijeme donošenja Pravilnika o privremenoj javnobilježničkoj tarifi, uslijed čega se javni bilježnici i zaposlenici njihovih ureda moraju više angažirati  prema strankama te je poduzimanje javnobilježničkih radnji sve složenije i dugotrajnije, potrebno je pristupiti izmjenama vrednovanja pojedinih javnobilježničkih radnji. Pravilnik o privremenoj javnobilježničkoj tarifi mijenja se i zbog usklađenja s propisima koji su stupili na snagu od njegovih posljednjih izmjena”, piše u sažetku prijedloga.

Bit će skuplje 25 posto prosječno

“Predložene izmjene u navedenom smislu predstavljaju uravnotežena rješenja koja za pojedine javnobilježničke radnje povećavaju pripadajuću nagradu u prosjeku za 25%, ali istodobno onemogućuju kumulaciju nagrada odnosno ograničavaju nagrade za više javnobilježničkih radnji prema vrijednosti pravnog posla te preraspodjeljuju i šire platne razrede prema vrijednosti posla kod sastavljanja akata i potvrde privatnih isprava što pogoduje strankama, vodeći računa i o činjenici da se ne radi o višekratnim izdacima stranaka”, stoji u sažetku prijedloga.

Nagrada za usmeno davanje pravnih savjeta povećava se za 100 posto

U prijedlogu stoji kako se za 100% povećava nagrada za usmeno davanje pravnih savjeta na zahtjev stranaka. Obrazloženje je: “kako bi se ova službena radnja po svojoj nagradi približila istovrsnoj nagradi odvjetnika, uvažavajući činjenicu da su i javni bilježnici i odvjetnici profesije koje pružaju pravnu zaštitu i djeluju kao jamci pravne sigurnosti”.

Za 25% se povećavaju nagrade za podnošenje prijave za upis u zemljišne knjige. Razlog za to je povećani angažman javnih bilježnika u provjeri podobnosti isprava za provedbu upisa, stoji u prijedlogu. Upis u zemljišne knjige koštat će 13.30 eura, umjesto 10.64 eura.

Ovjera prijepisa ili fotokopije skuplja za 1.33 eura

Novi list objavio je i još neke primjere poskupljenja.

Ovjera prijepisa ili fotokopije dokumenta poskupjet će za 1,33 eura,  sa 3.99 na 5,32 eura. A ako netko treba više primjeraka svaki dodatni primjerak se naplaćuje 2,66 eura.

Izdavanje potvrde o ovršnosti rješenja koštalo bi 13,30 eura umjesto dosadašnjih 5,32 eura što je 150 posto skuplje.

Foto: Unsplash