Tijekom ljeta puno se više putuje nego zimi, jer čim osvanu lijepi dani i pojavi se mogućnost za boravak na zraku, uz more, rijeku, jezero ili bilo gdje na odmoru, vrlo je važno da vozilo bude spremno za dulja putovanja. Razdoblje godišnjih odmora, planiranje i odlazak su pred nama. Pandemiju koronavirusa smo manje-više iskorijenili, a pri kraju je i školska godina, tako da se možemo okrenuti ljetovanju, bilo da je riječ o odlasku na more, u planine i tko zna gdje sve.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Stoga nije naodmet podsjetiti na neke stvari koje treba provjeriti prije polaska na putovanje automobilom, osobito zbog činjenice da u srcu turističke sezone često svjedočimo brojnim prometnim nezgodama koje izazovu gužve, začepljenja te kilometarske kolone, čak i na autocestama. Najvažnije je znati, ako se spremate na dulji put, da ne čekate posljednji trenutak za pripremu vašeg automobila. Još je gore ako smatrate da takav “luksuz” uopće nije potreban. Neprovjeren i neispravan automobil može i najljepše putovanje pretvoriti u noćnu moru, koja može završiti i s vrlo lošim, ako ne čak i tragičnim posljedicama.

Evo pet glavnih elemenata na koje treba obratiti pažnju i detaljno ih provjeriti prije odlaska na dulji put, osobito u ljetnim mjesecima.

1. Izmijenite ulje i filtar

Kontrolirate razinu ulja u motoru i po potrebi ga dolijte. Ljeti je, radi boljeg hlađenja, dobro da bude na maksimumu. Ako se približio interval izmjene, ne cijedite ulje do posljednjeg kilometra. Izmijenite ga zajedno s uljnim filtrom. Tako ćete motoru olakšati rad u uvjetima povećanog toplinskog opterećenja i produljiti mu vijek. Provjerite i razinu ulja u mjenjaču te ga po potrebi dolijte.

2. Izmijenite ispucali remen

Detaljno pregledajte remenje. Zupčasti se remen pregledava skidanjem zaštitnog poklopca. Motor ubacite u petu i polako gurajte, dok se ne zaokrene cijeli remen. Primijetite li bilo kakvu pukotinu, izmijenite ga, jer njegovo iznenadno pucanje može izazvati havariju motora. Jednako je važan klinasti remen koji okreće vodenu pumpu i alternator.

3. Provjerite akumulator

I kod suvremenih “maintenance free” akumulatora preporučljivo je prije ljeta provjeriti razinu elektrolita u akumulatoru i po potrebi doliti destiliranu vodu. Pregledajte kleme, pažljivo ih očistite i namastite. Ako je akumulator na izdisaju, obvezno ga izmijenite prije odlaska na put.

4. Prekontrolirajte klima-uređaj

Gotovo da nema automobila na našim cestama koji nema klimatizacijski uređaj. Da se ljeti ne biste kuhali, provjerite funkcionalnost klima-uređaja, ali i ventilacijskog uređaja. Ako ventilator ne radi, provjerite njegovu ispravnost, odnosno ispravnost električne instalacije. Detaljno provjerite ispravnost polužnog mehanizma te propusnost svih ventilacijskih otvora. Po potrebi ih detaljno očistite. Ako imate klima-uređaj, a sada ih većina novih automobila ima, provjerite stanje rashladnog medija i po potrebi ga dopunite plinom. Najlakše ćete primijetiti da nešto nije u redu s klima-uređajem ako on slabije hladi, odnosno ako puše topli zrak umjesto rashlađenoga.

5. Provjerite propusnost rashladnih cijevi

Tijekom ljeta sustav za hlađenje izložen je povećanom opterećenju. Posebno su “na udaru” gumene cijevi za protok rashladne tekućine. Svi su spojevi kritična mjesta na kojima može curiti rashladna tekućina. Primijetite li vlažnost na spojevima, pritegnite i po potrebi izmijenite obujmice.

Više na portalu Slobodne Dalmacije.

OGLAS