Propao je mirenje Vlade i školskih sindikata. Sindikati nisu prihvatili Vladinu ponudu koeficijenata složenosti poslova te su još jednom potvrdili kako će se sutra održati štrajk u svim osnovnim i srednjim školama. Još su prošlog tjedna Vladi predali najavu štrajka, tražeći povećanje koeficijenata složenosti poslova od 6,11 posto, prenosi HRT.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Vlada je ponudila povećanje dodatka od 2% od 2. listopada, i 2% od 1. lipnja 2020. godine. To je za sindikate neprihvatljivo i iz tog razloga mirenje je neuspješno završilo. Nakon neuspjelog mirenja, možemo najaviti da će sutra početi štrajk u sustavu osnovnog i srednjeg školstva, izjavio je nakon višesatnog sastanka Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSSH). – Pritisak će biti održan koliko god dugo možemo, koliko god dugo naši ljudi žele, dok Vlada ne promijeni uredbu o koeficijentima složenosti poslova. Na potezu je Vlada RH, dodao je.

Ne radi se samo o materijalnoj ponudi. Ova ponuda govori o statusu učitelja u RH. Bitan je materijalan, ali i društveni položaj. Ne možemo dopustiti da u vrijeme kurikularne reforme, kad je najveći teret na sustavu obrazovanja – da Vlada RH ne cijeni doprinos učitelja i ne smatra njihovu složenost poslova minimalno jednakom kao u drugim sektorima javnih službi, poručila je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja (SHU) Sanja Šprem. Pozvala je sve članove i nečlanove sindikata na dostojanstveni odaziv štrajku kako bi izborili bolju poziciju u društvu, bolje obrazovanje i bolju domovinu. Apelirala je na roditelje da prihvate činjenjicu da učitelji ne mogu biti najpotplaćenija karika u javnim službama.

Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović izjavio je kako je Vlada sindikatima ponudila maksimalno koliko je mogla, korekciju plaća za 2 posto od 1. listopada i 2 posto od 1. lipnja, uz ukupan kumulativan trošak od 320 milijuna kuna. Koeficijent složenosti poslova, dodaje, nije bio predmet pregovaranja, a sindikatima je ponuđen alternativni pristup koji bi poboljšao status učitelja i profesora, no to oni nisu prihvatili. Dodao je kako će se vidjeti što će se događati u narednom periodu, ako sindikati ne popuste i ustraju u svojim zahtjevima. Kazao je kako postoji daljnja prilika za razgovor – naime u petak se pregovara o dodatku temeljnom kolektivnom ugovoru.

OGLAS