Nakon što su znanstvenici renomiranog njemačkog instituta Max Planck u Potdsdamu laboratorijskim israživanjem otkrili kako je slatki pelin (Artemisia annua) izuzetno učinkovit u liječenju trenutačno globalno najraširenije bolesti, Covida-19, te posebno naglasili kako se slatki pelin uzgaja u Hercegovini, telefoni bosanskohercegovačkog travara Petra Mihića u Ljubinju ne prestaju zvoniti, piše Dubrovački vjesnik.

Mihić je jedini bh. poljoprivrednik koji je stjecajem okolnosti ove godine posadio cijelu plantažu slatkog pelina: na čak 8 duluma, odnosno na osam tisuća četvornih metara rasla je ove godine ta aromatična biljka koju je brao tijekom rujna i početkom listopada.

Novinarska ekipa Dubrovačkog vjesnika je posjetila Mihića u njegovu rodnom gradu, gdje nam je ljubazno pokazao njivu na kojoj je ostala tek pokoja stabljika. Do sada je, priča nam, sadio znatno manje količine, a ove godine slučajno najviše do sada, kao da je znao da će slatki pelin zbog pandemije postati najtraženije ljekovito bilje. Jer, u strahu od posljedica korona pošasti, naručitelji ga doslovce i danju i noću nazivaju i mole da im poštom pošalje i desetak pakiranja čaja ili bočica tinkture s ekstraktom te ljekovite biljke.

Potražnja je tako velika da Mihić ne stigne na svaki poziv odgovoriti, a kamoli poslati ‘robu’ svim zainteresiranima. Najlakše mu je kad kupci dođu u njegov gradić i kupe što i koliko trebaju, što mnogi i čine. Najčešće dolaze s područja bivše zajedničke države, a mnogi su iz Dubrovnika i Dalmacije:

– Slano i Ravno su mi doslovce preko puta. Mnogi su iz Njemačke zvali rodbinu i tražili da im pošalju. Tako je krenulo i osobno najviše volim tu usmenu reklamu. A kad su prije osam godina u BiH mnogi doslovce krčili brda da bi posadili smilje, ja sam se odlučio za suprotno: neću saditi ono što se masovno sadi, nego nešto što nije nitko izabrao. Izbor je pao na slatki pelin, sjeme mi je nabavio jedan prijatelj, inače profesor političkih znanosti koji često putuje u Kinu gdje se, kao i u starom Egiptu, tisućama godina slatki pelin koristi u pučkoj medicini, najčešće za antibakterijsko i antivirusno čišćenje organizma te za liječenje malarije. Utvrđeno je kako je glavni sastojak slatkog pelina artemisinin, jako djelotvoran u liječenju širokog spektra karcinoma, pa i najagresivnijih kao što su leukemija, rak crijeva, pluća, dojke, jajnika, mozga i prostate.

Više možete pročitati na portalu Dubrovačkog vjesnika

Piše: Ahmet Kalajdžić/DV
Foto: Tonći Plazibat