Hrvatska se gotovo potpuno otvorila za strance, i to samo u jednom danu. Za razliku od državljana EU i državljana nekih trećih zemalja – ponajprije BiH i Srbije – koji mogu slobodno u Hrvatsku ako ovdje žele provesti vikend ili dulji odmor ili doći na poslovni sastanak te zbog obiteljskih razloga, hrvatski državljani ne mogu nikamo bez mjere samoizolacije na odredištu ili čak bez potvrde o tome da su zdravi, Večernji list.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Dogovor Hrvatske i Slovenije

No Hrvatska sada očekuje od drugih država da joj vrate istom mjerom i da i mi možemo slobodno putovati. Ali do jučer poslijepodneva ni jedan takav dogovor nije bio postignut.

– Vrlo je jasno – može se doći u hotel, kamp, privatni smještaj, u restoranima se može jesti i unutra i vani. Može se uzeti brod u najam i otići na jedrenje, marine su otvorene. Hrvatska od danas diše turistički – kazao je jučer ministar Gari Cappelli.

– O ulasku u Hrvatsku na graničnim prijelazima odlučuje granična policija, sukladno napucima i propisanim epidemiološkim mjerama – objasnio je ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović.

Na pitanje je li plaćeni apartman ili hotel u Hrvatskoj dovoljan razlog za ulazak u zemlju, Božinović je rekao: – Naravno, uz pridržavanje svih mjera koje će na granici dobiti u pisanom obliku. Prema našim informacijama, svi koji ulaze u Hrvatsku na graničnom prijelazu ostavljaju telefonski broj.

U nešto više od 24 sata otkako je Hrvatska prva u EU započela s popuštanjem mjera pri ulasku, državnu je granicu prešlo 667 stranih državljana. Najviše ih je došlo iz Slovenije (285), zatim Austrije (23) te Italije, Češke i Njemačke.

Što se tiče dolazaka iz trećih zemalja, došlo je 60 osoba – 44 iz Bosne i Hercegovine te 16 iz Srbije – a razlozi njihova dolaska su obiteljske prirode. No stranci koji se vraćaju u svoje zemlje nakon boravka u Hrvatskoj imaju problema pri dolasku kući jer moraju u samoizolaciju.

U EU sve više protiv bilaterale

O turizmu razmišljaju i u Europskoj komisiji. U dokumentu koji će Komisija objaviti danas stoji kako vaučeri za otkazana putovanja moraju biti zaštićeni od nesolventnosti davatelja, a EU mora koordinirano uklanjati restrikcije na unutarnjima granicama kako bi se spasilo turističko ljeto. U EU su sve jači glasovi protiv parcijalnih rješenja i bilateralnih dogovora između država. Kako je rekao Manfred Weber iz Europske pučke stranke, mora se osigurati da putuju svi građani Unije.

Dosad je hrvatski turizam izgubio 74 posto gostiju u odnosu na isto razdoblje 2019., a do kraja 2020. očekuje se 30 posto lanjskog turističkog prometa.

OGLAS