Šveđanka Melina Andersson i Danac Mads Brandt Pedersen dovršili su svoje utrke impresivnim pobjedama pretposljednjeg dana Svjetskog prvenstva u kajak-kanu maratonu u Metkoviću.

Nakon što su oboje pobijedili na kratkim utrkama u četvrtak, Andersson i Pedersen izašli su kao pobjednici na dugim stazama i zapečatili K1 naslove.

Osim toga, Andersson i Pedersen su time osigurali nastup za Švedsku i Dansku za Svjetske igre 2025. u Chengduu.

Dok je Pedersen po četvrti put došao do muške K1 krune, Andersson je izvela senzacionalni pothvat pri kraju utrke i tako prekinula niz Mađarice Vande Kiszli na ženskom K1. Od 2018., Kiszli je bila na vrhu postolja u ovoj disciplini, ali njezine nade da će ga osvojiti šesti uzastopni put raspršila je Andersson.

Ukrajinka Liudmyla Babak osvojila je svoj sedmi uzastopni naslov svjetske prvakinje u ženskom kanuu jednosjedu na duge staze.

Mađarica Zsofia Nora Kisban, koja je prije toga pobijedila Ukrajinku Babak i osvojila naslov C1 na kratke staze za žene, bila je druga, a Ukrajinka Olena Tsyhankova treća.

Poljak Mateusz Borgiel posvetio je svoje muško C1 zlato na duge staze svojoj sestri jer je propustio njezino vjenčanje kako bi prisustvovao na ovom Svjetskom prvenstvu.

Borgiel je bio bolji od peterostrukog prvaka Španjolca Manuela Antonija Camposa koji je osvojio srebro, dok je broncu osvojio Portugalac Rui Lacerda.

U drugoj utrci u subotu Španjolac Victor Devesa osvojio je krunu K1 juniora dok je Talijan Leonardo Candela osvojio srebro, a Mađar Tamas Ivancso broncu.