Stotine hektara državnog poljoprivrednog zemljišta moglo bi dobit nove vlasnike pa čak i strance, jer je prošle godine istekao moratorij na prodaju državnih parcela.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Izgleda da će pionir u tome biti Fortenova grupa, koja prodaje svoj poljoprivredni sektor. Na bubnju su PIK Vinkovci, Vupik, Belje, Agrolaguna, Eko Biograd. Proizvodnja tih kompanija odvija se otprilike na 33 tisuće hektara državnog zemljišta, najvećim dijelom u Slavoniji a manji dio oko 200 hektara u Svetom Filipu i Jakovu.

Iako je riječ o izvorno državnom zemljištu u dugoročnom najmu ili koncesiji na kojem su razvili svoj agrobiznis država se ne petlja previše, dapače nikako uz obrazloženje bivše ministrice poljoprivrede da je riječ o privatnim firmama koje samostalno donose svoje poslovne odluke, a jedna od njih je i prodaja.

Poljoprivredno zemljište u vlasništvu države dobro je od osobitog interesa RH i najvažniji poljoprivredni resurs, tako ga barem definiraju stručne službe Ministarstva poljoprivrede u kojem su dolaskom novog ministra iz Domovinskog pokreta, zapuhali neki novi vjetrovi. Tako stižu i najave donošenja novog Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji bi trebao ići na ruku tradicionalnim poljoprivrednicima, koji zemlju obrađuju i od zemlje žive.

DP za zabranu prodaje

DP se zalaže za zakonsku zabranu prodaje državnog zemljišta, pa će biti zanimljivo pratiti kakva će biti daljnja poljoprivredna politika novog ministra, Josipa Dabre i Vlade RH.

U dolini Neretve ima stotine hektara državnog poljoprivrednog zemljišta koje za sada nije na prodaju već na višegodišnji zakup. Poljoprivrednici su do sada više puta ukazivali na to da je postojeći Zakon o poljoprivrednom zemljištu loš, stvara probleme u provedbi i otežava napredak hrvatske poljoprivrede, piše Slobodna Dalmacija.

Onima koji su zemlju dugi niz godina obrađivali sada prijeti da ostanu bez nje, a sve više je nekih drugih, “poljoprivrednika” koji se zemlje žele dokopati s nekim gospodarskim programom koji je neprovediv, ali nosi dosta bodova na natječaju poput podizanja ekoloških nasada ili staklenika. Problem su i takozvani mladi poljoprivrednici koji su apsolutno favorizirani na natječajima za zakup državnih parcela od kojih neki nemaju zemlje “ni u pitaru”, a vrlo lako dođu do desetaka hektara zemljišta.

Ratovi za državnu zemlju vode se od Slavonije, Istre pa do doline Neretve. Veliki je problem i zakup državnog poljoprivrednog zemljišta na području grada Ploča, koji će čekati neka nova „bolja” vremena.

Više pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Slobodne Dalmacije (Stanislav Soldo).