Na krajnjem jugu pozorno se prati razvoj epidemiološke situacije u susjednoj BiH. Nakon što je u sarajevskom kantonu za vikend proglašena epidemija leptospiroze, zarazne bolesti koju uzrokuju izlučevine zaraženih glodavaca, i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske bilježio je oboljenja u Banjoj Luci, Doboju i Foči.
Koliki rizik prijeti od leptospiroze, kako se manifestira ili je li to bolest ‘sklona‘ prelasku državne granice, iz Dubrovačkog vjesnika su pitali infektologinju dr. Ljiljanu Beticu Radić:
– Leptospiroza je zoonoza. Osoba oboli u kontaktu sa zaraženom životinjom, odnosno njezinim izlučevinama. Ta se bakterija može zadržati i u vodi i tlu, a kako su prisutne izlučevine, ponekad ni ne mora biti direktan kontakt s životinjom za zarazu. U pravilu se ne prenosi s čovjeka na čovjeka. Tu bolest mi povremeno imamo u dolini Neretve zbog divljih glodavaca. Gdje god obitavaju miševi i štakori, a zaraženi su, netko tko je poslom vezan uz poljoprivredu ili ribarstvo ili se jednostavno kupa u rijeci može doći u kontakt s izlučevinama i oboljeti. Naravno, neće svatko dobiti teški oblik zbog kojeg treba u bolnicu, ali kad se dobije bolest, ako se jave simptomi, većina prođe bez problema, kao samoograničavajuća bolest nalik gripi – pojašnjava naša sugovornica, pa se osvrće i na teže vidove ove bolesti:
– Ako je ozbiljnija, ima difazični tijek. Može se dogoditi da nakon perioda od simptoma gripe, temperature i tresavice, zimice, znojenja, bolova u mišićima i zglobovima, javi i povraćanje, proljev, sve se to može imati. Posebno interesantni za leptospirozu su bolovi u listovima. Bole i leđa, ali pogotovo listovi. Nakon toga kod teških oblika je moguće da osoba dobije osipe i krvarenja, te joj se oštete jetra i bubrezi. Jetra na način da osoba dobije žuticu, a kod bubrega dođe do tzv. renalne insuficijencije i da je funkcija bubrega izrazito poremećena. Taj najteži oblik bolesti nekad se zove crnomokraćna groznica. Uz visoku febru, urin je taman. Osim komplikacija vezanih za oštećenje bubrega, može se razviti i meningitis i encefalitis ili miokarditis kod kardiovaskularnog sustava – rastumačila nam je dr. Betica Radić.
Više možete pročitati na portalu Dubrovački vjesnik.
Foto: Unsplash