Na širem području Neretve je potvrđen prvi slučaj ptičje gripe, točnije između Ploča i Zaostroga. O tome nas je izvijestio Bariša Ilić iz Ornitološkoga društva Brkata sjenica. Njegovo priopćenje objavljujemo u cijelosti.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Poštovani stanovnici doline Neretve, a i šire želimo vas obavijestiti ako niste pratili vijesti, da je pronađena ptica pozitivna na virus ptičje gripe H5N1 patogeni soj u našoj blizini. Naime, odgovorni građanin iz Vida nazvao me je prije nekoliko dana i rekao da ima „ozlijeđenu“ patku (radi se o patki kreketaljki, Anas strepera) koju je našao na hridi-siki kod Podace i pita možemo li joj pomoći jer mu je žao ptice.

Upitao sam gdje je ranjena i kako se ponaša? Rekao je da se ptica čudno ponaša, mirno stoji i stalno trza glavom. U prvi trenutak pomislio sam na potres mozga uslijed udara glavom u neki objekt (imao sam prilike vidjeti to i prije), ali sam se sjetio da je u Hrvatskoj ponovno pronađena ptičja gripa, na sedam labudova koji su uginuli u Lonjskom Polju pronađen je virus, a simptomi koje je pokazivala patka mogu biti simptomi virusa. Zovem odmah dr. sc. Luku Jurinovića sa Hrvatskog veterinarskog instituta u Zagrebu i u dogovoru sa Lukom i doc. dr. sc. Vladimirom Savićem dogovorili smo da pticu treba što prije poslati na institut. Sutra sam predao pticu Vladimiru koji je pticu prebacio u Zagreb na veterinarski institut.

Danas je Ministarstvo poljoprivrede objavilo da je ptica pronađena u Podaci u blizini Ploča pozitivna na virus ptičje gripe.

Ovim putem napominjem da se svi koji imaju perad ponašaju u skladu uputa koje daje Ministarstvo poljoprivrede da bismo spriječili širenje ptičje gripe.

Upozorenje Ministarstva poljoprivrede vlasnicima domaće peradi:

Podsjećamo držatelje peradi i ptica u zatočeništvu da se radi o izuzetno opasnoj bolesti koja izaziva vrlo velike gubitke u proizvodnji te da je rano otkrivanje jedini način sprječavanja daljnjeg širenja na druga gospodarstva. Stoga je iznimno važno odmah prijaviti svaki znak bolesti, smanjeno uzimanje hrane i/ili vode i uginuća ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji kako bi se odmah uzeli uzorci za pretraživanje na influencu ptica.

Osim mjera propisanih Naredbom mjere koje je potrebno provoditi dok traje opasnost od pojave influence ptica su:

  • dnevno praćenje zdravstvenog stanja peradi, pernate divljači i ptica u zatočeništvu
  • osiguravanje i održavanje higijenskih uvjeta i biosigurnosnih mjera u svim objektima za uzgoj i držanje peradi, pernate divljači i ptica u zatočeništvu:
  1. korištenje zaštitne obuće i odjeće, dezinfekcija ruku i obuće pri ulasku u objekt, čišćenje, pranje i dezinfekcija obuće pri izlazu iz objekta
  2. zabranjen izlazak iz objekta u istoj zaštitnoj odjeći i obući
  3. zabrana ulaska u objekt neovlaštenim osobama
  4. dezinfekcija objekata i opreme u skladu s tehnološkim zahtjevima, korištenjem odobrenog dezinficijensa u propisanoj koncentraciji
  5. držanje hrane za životinje i stelje u objektima zaštićenim od divljih ptica i glodavaca.

Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, osigurala je 24-satnu pripravnost na broju telefona 099/4392-507 na koji građani mogu prijaviti svako povećano uginuće ili znakova bolesti u divljih ptica.

OGLAS