Nekoliko vlasnika ugostiteljskih objekata u Dubrovniku tvrdi kako su ostali na minimalnom broju zaposlenika koji rade duple smjene i kako im novi hitno trebaju, prvenstveno misleći na konobare i kuhare. S druge strane, nekoliko ugostitelja je kazalo kako je ‘nedostatak radne snage’ sasvim pogrešan termin. Oni smatraju kako radne snage ima, ali kako mnogi od njih ne žele raditi pod uvjetima koji se nude, piše Dubrovački dnevnik.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Od sredine srpnja ove godine na jugu Hrvatske ponovno se aktualiziralo pitanje za koje su mnogi mislili kako se ove godine neće dogoditi, a to je pitanje nedostatka radne snage u sezoni. Brojke u turizmu su se naglo popravile, a uz to se stvorila potreba za dodatnom radnom snagom koju je sada, kažu poduzetnici u turizmu, teško pronaći. Kako je malo tko računao na ovakve turističke brojke, tako se početkom sezone, kažu oni, nije zapošljavalo više no što su potrebe bile u svibnju ili u lipnju, kad su brojke bile znatno lošije. Stoga su brojni sezonski radnici koji su im i bili na raspolaganju, u međuvremenu pošli raditi u druge destinacije.

Dubrovački dnevnik je razgovarao s nekoliko vlasnika ugostiteljskih objekata u Dubrovniku koji tvrde kako su ostali na minimalnom broju zaposlenika koji rade duple smjene i kako im novi hitno trebaju, prvenstveno misleći na konobare i kuhare. No, nikako ih ne uspijevaju naći. Dio poduzetnika nove djelatnike ni ne traži. Kako nam govore, s postojećim su se djelatnicima dogovorili kako neće zapošljavati nove jer ne znaju do kada će trajati sezona, te rade s njima ili ih uvjeravaju da se strpe, a daju im dodatni prihod.

S druge strane, nekoliko ugostitelja koji su htjeli ostati anonimni, za Dubrovački dnevnik je kazalo kako je ‘nedostatak radne snage’ sasvim pogrešan termin. Naglašavaju kako je primjerice posao konobara oduvijek bio težak, ali se prije bolje plaćao. Oni smatraju kako radne snage ima, ali kako mnogi od njih ne žele raditi pod uvjetima koji se traže, a pri tom se prvenstveno misli na nešto niže plaće, posebno nakon 2020. Covid godine kad su  one snižene, a i u ovoj godini, bez obzira na neusporedivo bolje turističke rezultate, za mnoge od njih su ostale iste kao i lani.

SPAS PREKO STUDENT SERVISA

„Činjenica je da radne snage nedostaje jer u svibnju nitko nije htio riskirati s dodatnim zapošljavanjima. Svi su imali taj ‘kostur’ od stalno zaposlenih djelatnika kojega su dalje nadogradili uz djelatnike koji rade preko učeničkih i studentskih servisa,“ kaže predsjednica Ceha ugostitelja Dubrovačko-neretvanske županije Nikolina Farčić dodavši kako će produljenje sezone i na rujan značiti jednu dobru vijest za turizam, ali i dodatno opterećenje na vlasnike ugostiteljskih objekata i njihove djelatnike.

Na pitanje kako komentira činjenicu da se djelatnici u turističkom i ugostiteljskom sektoru očajnički traže, dok na Zavodu za zapošljavanje ipak ima dosta ljudi, Farčić odgovara kako to ovisi i o njihovim kvalifikacijama.

„Slažem se da na Zavodu uvijek ima ljudi koji se mogu angažirati u radni odnos, no to ovisi i o tome koliko su oni kvalificirani. Također, vrlo je teško da će oni biti dugoročno zaposleni, što onda znači da će se ponovno vraćati na Zavod, što je nezgodno,“ izjavila je.

‘VLASNICI SMO I NIJE NAM PROBLEM POTEGNUTI ZA TROJE’

Potpredsjednica Strukovne grupe turističkih agencija pri HGK i vlasnica agencije Dominium Travel Slavica Grkeš smatra kako bi u takvoj situaciji i vlasnici trebali ‘zasukati rukave’.

Više o ovome možete pročitati na portalu Dubrovački dubrovački

Piše: Ivona Butjer Mratinović

OGLAS