Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo je Nacionalno izvješće o komunalnom otpadu za 2024. godinu, a prema njemu Dubrovačko-neretvanska na začelju je liste hrvatskih županija po njegovu razdvajanju.
Naime, županije sa sjevera Hrvatske najuspješnije su u odvajanju otpada, pa tako najveću stopu odvojenog sakupljanja u okviru javne usluge ima Međimurska županija (57,2 %), Koprivničko – križevačka županija (48,5 %), Grad Zagreb (44,7 %), Varaždinska županija (42,3 %) i Osječko – baranjska županija (41,4 %), piše Dubrovački vjesnik.
Županije s najmanjom stopom odvojenog sakupljanja u okviru javne usluge su Dubrovačko – neretvanska županija (11,0 %), Zadarska županija (16,7 %) i Ličko – senjska županija (17,0 %). Inače u DNŽ prošle godine prikupljeno je 58.339,72 tone komunalnog otada od čega 1.119,53 tone iz spremnika na javnim površina.
U cijeloj Hrvatskoj količnina prikupljenog komunlanog otpada u prošloj godini iznosila je 1.878.802 tona, odnosno 486 kilograma po stanovniku što je 2,5 posto više nego godinu prije.
Ako se gleda po broju stanovnika s 663 kilograma Dubrovačko-neretvanska županijaje iznad nacionalnog prosjeka. No tu treba imati na umu i otpad nastao u turizmu, a na nivou Hrvatske radi se 187.082 tona. Najveće količine zabilježene su u Istarskoj županiji, Primorsko-goranskoj županiji, Splitsko – dalmatinskoj županiji i Zadarskoj županiji.
Među gradovima najuspješniji je Osijek u kojem se odvaja 58 prikupljenog otpada, dok se u Dubrovniku razdvaja 11, a Metković 12 posto.. Na državnom nivou stopa odvojenog prikupljenog komunalnog otpada, dakle sve vrste osim miješanog otpada, dosegnula je 49 posto, tri posto više nego godinu ranije, a plan za ovu je 55 posto.
Cilj od 50 posto razdvojenog prikupljenog otpada prošle godine ostvarilo je 13 gradova među kojima niti jedan nije s juga Hrvatske, dok su Korčula i Opuzen istaknuti su kao gradovi u kojima je odvajanje otpada minimalno ili nepostojeće. Isto je i s općinama u Neretvanskoj dolini.